INZERCE

Spotřeba elektřiny a plynu, ilustrační snímek. Foto: Pixabay (autorka Frauke Riether)

Elektřina pro běžnou domácnost v Praze od ledna podraží o 28 procent. Bez cenového stropu by to bylo 75

Se zdražováním cen elektřiny a plynu se v posledních dnech doslova strhla lavina. Hlavní dodavatelé oznámili, že jsou s cenou nahoru. Tak trochu se od ledna vrátíme do éry před liberalizací trhu. Většina zákazníků na daném typu odběru bude mít stejnou cenu – na úrovni vládou stanoveného limitu.

Dopis o zdražení elektřiny s platností od počátku ledna obdrželi v minulých dnech třeba zákazníci Pražské energetiky (PRE). Samotné zdražení tržní části ceny elektřiny z 3784 na 9946 korun za megawatthodinu (včetně DPH) vypadá strašidelně, ale informace na první stránce dopisu zákazníky uklidňuje, že v praxi bude růst nižší. Cena se totiž zastaví na vládou stanoveném stropu ve výši 6050 korun včetně daně.

Uvedený příklad se týká typické domácnosti, která nepoužívá elektřinu k vytápění, ohřevu vody či dobíjení elektromobilu. Další špatnou zprávou je, že dodavatelé zdražují také fixní poplatek – v uvedeném příkladu se jedná o skok z 89 na 109 korun za měsíc.

Modelová domácnost se spotřebou 2,5 megawatthodiny elektřiny, která dosud za elektřinu včetně regulované části a DPH zaplatila 17 400 korun, tak podle nového ceníku Pražské energetiky uhradí 22 300 korun za rok (nárůst o 28 procent). Pokud by však neplatil vládou stanovený cenový strop pro maloodběratele energií, náklady by vzrostly na 30 350 korun, tedy skoro o 75 procent.

Zdražení dnes oznámila také Pražská plynárenská. Konkrétně se jedná o zvýšení prodejní ceny zemního plynu u základního ceníku Standard a produktů na něj navázaných o 11,2 procenta. Vzhledem k tomu, že Pražská plynárenská je už dnes nad cenovým stropem stanoveným vládou, se zákazníci v praxi dočkají naopak poklesu nákladů.

Zdražili všichni velcí dodavatelé

Mimopražští čtenáři by se neměli radovat předčasně. ČEZ a E.ON Energie, kteří dominují na trhu s elektřinou mimo hlavní město, oznámili v minulých dnech zdražení v podobné výši jako PRE. Případně ještě vyšší – konkrétně ČEZ zvýšil stálý měsíční poplatek na 117 korun za odběrné místo (u sazby D02). Také tady se většina odběratelů zastaví na vládou nařízeném cenovém stropu. Výjimku tvoří domácnosti s fixovanou cenou podle starších, výhodnějších podmínek.

Naopak na trhu s plynem obecně platí, že hlavní dodavatelé jsou s výjimkou společnosti E.ON Energie a některých nabídek od innogy již dnes nad cenovým stropem ve výši 2500 korun za MWh (3025 korun včetně DPH). Od ledna by tak výdaje většiny domácností za plyn klesnou, a to až o desítky procent.

Další starostí bude pro řadu domácností růst cen za vytápění a teplou užitkovou vodu. Část tepláren již oznámila nové ceníky na příští rok – a není to veselé čtení. Jak Ekonomický deník již dříve uvedl, v Praze teplo zdraží o 12,5 procenta, ve velkých městech Ústeckého kraje o téměř 20 procent, v Brně o 113 procent a v Jablonci nad Nisou dokonce trojnásobně. Jistou úlevu by mělo přinést zavedení cenového stropu na zemní plyn, který se vztahuje i na odběratele z řad tepláren.

David Tramba