Důvodů zlevnění energií je několik, zasáhl i koronavirus. Zlevnění energií na burze nemělo jedinou příčinu. Důvodem poklesu cen v uplynulém roce byl především vysoký převis nabídky elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích. Zejména u plynu se zkombinovala celá řada faktorů: od teplé zimy přes cenovou válku těžařů ropy až po útlum ekonomiky v důsledku šíření koronaviru a s tím spojený strašák recese.
Ceny energií jsou stabilní a ani letos se zřejmě moc nezmění. Loni se totiž elektřina I plyn prodávaly na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK) výrazně levněji než rok předtím – elektřina průměrně za 1252 CZK/MWh, což je o 10,3 procenta méně než v roce 2019 a plyn za průměrnou cenu 411 CZK/MWh, což znamená meziroční pokles o 22,9 procenta. U něj bylo dokonce 30. dubna zaznamenáno pomyslné cenové dno, když se pro velkoodběratele prodával za 370 CZK/MWh, což je vůbec nejnižší cena za celou dobu, kdy je na ČMKBK obchodován.
Nadbytek energie = nižší cena
Zlevnění energií na burze nemělo jedinou příčinu. Bylo jich více a některé se nedaly předvídat, nejedná ale se jenom o útok koronaviru. „Důvodem poklesu cen v uplynulém roce byl především vysoký převis nabídky elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích. Zejména u plynu, se zkombinovala celá řada faktorů. Od teplé zimy přes cenovou válku těžařů ropy až po útlum ekonomiky v důsledku šíření koronaviru a s tím spojený strašák recese,” uvedl pro Ekonomický deník tiskový mluvčí ČMKBK Martin Soukup.
Zájemci o energie se jistí, nakupují dopředu
Nejisté výhledy ekonomického vývoje, ale I možný vzestup ekonomiky se odrazily i na loňském trhu s energiemi. V prvním čtvrtletí se většinou uzavíraly kontrakty na jeden rok, po výskytu se ale trend obrátil a až do konce roku převládaly dvouleté kontrakty. Ty, pokud jde o objem, tvořily 41 procent roční bilance, jejich cenový průměr u elektřiny i plynu byl přitom vyšší než u ročních kontraktů. Konkrétně u dodávek elektřiny v nízkém napětí se roční kontrakt obchodoval za průměrných 1256 CZK/MWh, dvouletý kontrakt za 1295 CZK/MWh. U zemního plynu v maloodběru se roční kontrakt v roce 2020 prodával za průměrných 404 CZK/MWh, dvouletý kontrakt za 427 korun. Cena dodávek elektřiny v nízkém napětí byla po větší část roku poměrně stabilní. Roční kontrakty se od poloviny března pohybovaly s ojedinělým výkyvem v červenci v rozmezí 1108 až 1343 CZK/MWh, dvouleté kontrakty s několika výkyvy v únoru a září v rozmezí 1191 až 1355 korun za megawatthodinu. Také obchodování s plynem bylo bez výkyvů. Od poloviny března do závěru roku 2020 se kurz ročních kontraktů pro maloodběratele pohyboval v pásmu 372 až 447 korun za megawatthodinu, dvouleté kontrakty se v maloodběru obchodovaly v rozmezí mezi 384 až 450 CZK/MWh. „Rostoucí podíl dvouletých kontraktů na celkové roční bilanci (oproti ročním kontraktům) svědčí o snaze části odběratelů fixovat si cenu energií na delší časové období. Za jejich rozhodnutím stojí zejména kalkul, že nižší ceny způsobené loňským útlumem ekonomiky nemusí trvat věčně a že jejich fixace může být výhodná,” okomentoval situaci pro Ekonomický deník Martin Soukup.
Stále více zájemců na burze, loni rekord
Jednoduchost, rychlost a spolehlivost jsou jedny z hlavních předností ČMKBK. Proto na ní nakupuje stále více nejenom firem, ale I úřadů. Je to jednodušší a méně náročnější postup než jednání s jednotlivými dodavateli energií. Loni bylo na burze uzavřeno 6409 kontraktů na dodávku 6,423 milionu MWh energií určených konečným zákazníkům v hodnotě 4,633 miliardy korun. Počet obchodujících se zvýšil na rekordních 6876. Podle jejího mluvčího Martina Soukupa jde o přirozený vývoj: „V roce 2009, kdy Českomoravská komoditní burza Kladno trh s dodávkami energií pro konečné zákazníky otevřela, byl tento způsob nákupu elektřiny a plynu naprostou novinkou. Za 11 let se stal moderním řešením, které volí nejen stovky firem, ale také organizace ze státní a veřejné správy. Stále se připojují další, je to vlastně efekt sněhové koule. Za koronavirové krize má pro ně navíc nákup na ČMKB ještě vyšší přidanou hodnotu. Tou je bezpečný provoz, rychlost, jednoduchost a obchodování v elektronickém systému. Jakýmsi bonusem navíc je profesionální servis makléřských společností – dohodců, kteří zajišťují veškerou administraci obchodování a ve kterých mají odběratelé zároveň své energetické poradce.”
Obchod ovlivní hlavně pandemie
Hlavními faktory, určujícími objem a ceny obchodovaných energií v letošním roce, budou reakce států na koronavirus, vývoj ekonomiky a přizpůsobení se firem na novou situaci. Velký vliv bude ale mít I chování těžařů a zpracovatelů přírodních zdrojů či výrobců elektřiny. “V závěru loňského roku ceny na velkoobchodních trzích vzrostly o cca 10 až 15 procent a na této úrovni se drží i v lednu. Co se týče preferencí dvouletých kontraktů odběrateli, ti se budou rozhodovat podle cenového vývoje, resp. rizika dalšího růstu cen v průběhu letošního a příštího roku. Obecně lze ale konstatovat, že záležet bude na tom, jak rychle se evropské země dokážou vyrovnat s koronavirovou pandemií a ekonomika se dostane zpět do obrátek. Na druhé straně, tedy na straně zdrojů, bude záležet na jejich dostupnosti a nákladovosti,” řekl Martin Soukup.
Jaroslav Lenert