INZERCE

Elektrárna Tušimice. Zdroj: tisková zpráva Metrostavu

Elektrárny Tušimice a Trmice po modernizaci výrazně sníží škodlivé emise

Metrostav oznámil dokončení modernizace Teplárny Trmice a první etapy ekologizace Elektrárny Tušimice. V obou případech je cílem snížení emisí znečišťujících látek a také rtuti. Hodnota investic společnosti ČEZ v Trmicích a Tušimicích dosahuje dohromady dvou miliard korun.

Vyčištění Teplárny Trmice je dobrou zprávou pro Ústí nad Labem, pro které představuje hlavní zdroj tepla. Emise oxidu siřičitého po ekologizaci provozu teplárny klesnou o 97,8 procenta a emise oxidů dusíku o 68 procent. Metrostav DIZ též nainstalovat zařízení na snížení emisí rtuti pomocí vstřikování aktivního uhlí.

„Zatímco ještě na začátku letošního roku to vypadalo, že uhlí končí a žádné větší investice už nepřijdou, nyní to vypadá, že geopolitická situace povede přinejmenším krátkodobě k jeho renesanci jako jediného domácího zdroje. O to důležitější je, aby tyto zdroje snížily emise škodlivin na minimum. Dvojnásob patrný bude tento trend v českém teplárenství, jehož plánovaný přechod na plyn se dnes již zdá pro velkou část tuzemských projektů zcela nejistý,“ říká Martin Kafka ze společnosti Metrostav DIZ, která dodává technologické a energetické projekty v rámci skupiny Metrostav.

Za polovinou práce je Metrostav v Elektrárně Tušimice u severočeské Kadaně, kde instalují stejnou technologii na snížení emisí rtuti jako v Teplárně Trmice. Zároveň zde vyměňují elektrostatické odlučovače tuhých znečišťujících látek za látkové filtry. Zařízení bude schopné snížit emise jemných prachových částic o více jak 99,98 procenta. Zakázka je nyní v druhé etapě, na konci loňského roku stavbaři předali dva výrobní bloky investorovi a zbývající dva začali modernizovat.

„Abyste si dokázali představit rozsah stavby, uvedu dvě čísla. Projektový tým pod vedením Petra Pultara musel v rámci demontážních prací odvézt přibližně 500 tun původních ocelových konstrukcí z každého bloku a naopak namontovat 450 tun nových ocelových konstrukcí technologie. Jsem pyšný na to, že se můžeme podílet na této prestižní zakázce, protože Tušimice se budou moci jako jeden z mála velkých zdrojů pochlubit tím, že zcela splní nové evropské emisní limity bez výjimek,“ doplňuje Martin Kafka.

Skupina Metrostav se v posledních letech zaměřila na energetické projekty včetně snižování emisí ze starších uhelných bloků, aby se vešly do nových, přísnějších evropských limitů. Firmy skupiny Metrostav se podílely či podílejí na komplexní obnově Elektrárny Prunéřov II či snížení emisí síry a rtuti z Elektrárny Mělník I.

(red)