Unikátní chladicí systém v Elektrárně Hodonín začíná naplno fungovat. ČEZ zde díky pořízení izraelské technologie chladicí věže sníží potřebu vody o 97 procent – z 59 milionů na necelé dva miliony metrů krychlových ročně. Dosud používala Elektrárna Hodonín průtočné chlazení, což zejména v letních měsících výrazně zvyšovalo její závislost na průtoku v řece Moravě, uvedl ČEZ v tiskové zprávě.
Právě závislost na odběru říční vody výrazně omezuje investice do nového chladicího systému. ČEZ za řádově několik desítek milionů korun pořídil izraelský systém používající technologii uzavřeného cirkulačního okruhu s ventilátorovou chladicí věží. Jeho výhodou jsou poměrně malé rozměry – vešel se na plochu 30 krát 30 metrů, výška dosahuje 12,5 metru.
„Optimalizací původního návrhu technického řešení se podařilo chladící věž přemístit blíže zdroji oteplené vody a snížit počet buněk chladící věže z pěti na čtyři. Tím se kromě ekonomické úspory a zvýšení účinnosti chlazení podařilo urychlit výstavbu a zkrátit tak celou dobu realizace na deset měsíců,“ upozornil generální ředitel firmy ČEZ Energetické služby Jiří Ševčík.
Elektrárna Hodonín v minulosti spalovala hlavně lignit z nedalekých dolů, od roku 2009 se zde spaluje biomasa v objemu přes 400 tisíc tun ročně. „Elektrárna Hodonín je českým průkopníkem nízkoemisní výroby, elektřinu a teplo z biomasy začala dodávat už v roce 2009. Ročně tu vedle 400 TJ tepla vyrobíme i 300 milionů kilowatthodin ekologické elektřiny, která pokryje spotřebu 90 tisíc domácností na jihu Moravy,“ připomněl ředitel elektrárny Hodonín Martin Hrubý.
Hodonínská elektrárna zahájila provoz v letech 1954 až 1958. S výkonem 205 MW se v tu dobu jednalo o největší zdroj elektřiny v tehdejším Československu. Elektrárna zásobuje teplem nejen Hodonín, ale také slovenské město Holíč, které se nachází na druhé straně řeky Moravy.
(dtr)