Tento týden se očekává, že FED už konečně zvýší sazby. A bude je postupně zvyšovat i v dalších měsících. Nikdo však přesně neví, co tím FED myslí.

Ve středu 16. prosince by měla šéfka FEDu Janet Yellenová poprvé po devíti letech světu oznámit, že americká centrální banka zvyšuje své základní úrokové sazby. V dalších měsících by pak mělo docházet k postupnému zvyšování sazeb, a to až do konce roku 2018.

Agentura Bloomberg mezi ekonomy zjišťovala, jak chápou v září FEDem zveřejněnou projekci vývoje úrokových sazeb, kde se říká, že sazby by měly být zvyšovány každého čtvrt roku. Z průzkumu vyplynulo, že 64 % dotázaných ekonomů věří, že Janet Yellenová ve středu představí plán vývoje sazeb, podle něhož bude zvyšování pomalejší, než jak bylo avizováno v září.

Podobné očekávání signalizují také finanční trhy, kde ceny tříměsíčních eurodolarových futures indikují zhruba jen dvě zvýšení úrokových sazeb v průběhu roku 2016. „Vidíme tam poměrně hodně se lišící pohledy na to, jak bude FED v průběhu příštího roku rozhodovat. Bude také záležet na tom, jak se bude vyvíjet inflace, zda se zvýší rychle nebo ne,“ sdělil Bloombergu Michael Hanson, analytik Bank of America.

Téměř všech 91 ekonomů, přispívajících do zpravodajství agentury Bloomberg věří, že FED ve středu zvýší sazby o čtvrt procentního bodu a ukončí tak sedmileté období téměř nulových sazeb. 45 ekonomů z Bloombergu je pak přesvědčeno, že další zvýšení sazeb přijde v březnu 2016.

Stejnou otázku si kladou také analytici portálu Marketwatch.com. A mají podobný odhad. Shodně s analytiky Bloombergu odhadují, že Federální rezervní systém zvýší své základní sazby nejpravděpodobněji o čtvrt procentního bodu. A shodně očekávají, že další zvýšení sazeb přijde v březnu 2016. „Kritéria FEDu pro ukončení politiky nulových sazeb a jejich zvýšení, poprvé od roku 2006, se zdají být naplněna,“ sdělil pro Marketwatch Robert Dye, hlavní ekonom Comerica Bank.

Zatímco o výsledku nadcházejícího zasedání téměř nikdo nepochybuje, investoři řeší otázku, jak se budou sazby FEDu vyvíjet v budoucnu. Podle výzkumu trhu futures na federální dluhopisy existuje 7% šance, že v březnu příštího roku budou sazby FEDu na úrovni 0,25 %, 46% pravděpodobnost, že vzrostou na půl procentního bodu a 42% šance, že dosáhnou dokonce 0,75 %. Je prý také 6% pravděpodobnost, že FED zvýší sazby v březnu na 1 %.

Na otázky ekonomů Goldman Sachs, jak se budou sazby vyvíjet po prosincovém zasedání, představitelé FEDu odpovídali nejasně s použitím slov jako postupný, pomalý, klouzavý a podobně. Zástupci FEDu také zdůraznili, že nemají v úmyslu hýbat sazbami příliš mechanicky, tak jako tomu bylo v případě předchozího monetárního zpřísňování v letech 2004 až 2006.

Může se však také stát, že FED své zpřísňování monetární politiky zrychlí v závislosti na vývoji inflace a nezaměstnanosti. Podle předpovědí by měla nezaměstnanost do konce roku 2016 klesnout pod 4,8% úroveň a inflace by měla vzrůst na 1,7 %.

Že je inflace na určitém vzestupu, signalizují čísla o vývoji indexu cen výrobců (PPI) v listopadu. Marketwatch informoval o tom, že ceny výrobců se zvýšily nejvíce od letošního června – meziměsíčně o 0,6 %, zatímco se očekával nárůst o 0,1 %. Index cen výrobců signalizuje vývoj spotřebitelských cen v budoucnu.

Jak na středeční rozhodnutí FEDu zareaguje kurz dolaru, je také předmětem spekulací. Ačkoli jedna ze základních ekonomických pouček říká, že růst úrokových sazeb láká zahraniční kapitál a tím pádem vedek posílení kurzu domácí měny, zde je třeba brát v potaz, jak trhy očekávané zvýšení sazeb FEDem do svých cenových rozhodnutí zakomponovaly. Někteří představitelé FEDu jsou podle portálu Marketwatch přesvědčeni, že trhy s tím již počítají, a tak se prý výrazné posílení dolaru očekávat nedá.

-usi-