Ekonomika Islámského státu je založená na drancování a únosech, její zdroje jsou proto omezené. Primitivní hospodaření ale IS vyhovuje.
Krvavému vzestupu Islámského státu napomohlo budování různých zdrojů příjmů, především nezákonných, zahrnující prodej méně kvalitní ropy pocházející z obsazených rafinérií a naftových polí, přes “dary“ od bohatých sponzorů z oblasti Perského zálivu, po pašování a prodej starožitností na černém trhu. Tím má ekonomika IS poměrně daleko do ekonomiky běžných států.
Jelikož příjmy Islámského státu pocházejí především z kriminální činnosti, je jejich původ prakticky nevysledovatelný. Podle výzkumu uveřejněného v únoru mezivládním orgánem označovaným jako FATF – Zvláštní oddělení pro finanční operace jde o zdroje jako třeba vydírání. IS disponuje také dotacemi od bohatých sponzorů i finančními prostředky získanými díky “moderním komunikačním systémům.“ Na vrcholu všeho stojí konfiskace hotovosti v bankách na obsazeném území samozvaného kalifátu, kde Islámský stát získal přístup k odhadem polovině 500 milionů dolarů, jimiž disponoval ke konci roku 2014. “Významná část jejich finančního majetku pochází z kontroly nad pobočkami bank v okupovaných oblastech,” tvrdí FATF.
Výkupné jako byznys
Islámský stát v lednu požadoval 200 milionů dolarů za dva japonské zajatce, kteří byli posléze zavražděni, nicméně kurdská žena z etnické skupiny Jezídů byla ušetřena poté, co její rodina souhlasila se zaplacením pouhých tří tisíc dolarů výkupného, tvrdí zpráva FATF.
Ekonomika IS je, jak vyplývá z výše uvedeného, založena především na násilí. Tento způsob získávání financí je dlouhodobě neudržitelný a velice zranitelný. Islámský stát se také údajně dostává do stále větších finančních potíží. Různá média přináší zprávy, že IS omezil výplaty svým bojovníkům a omezil dodávky potravin a paliva. “Myslím, že IS bude v letošním roce čelit vážným problémům, jež se brzy projeví,“ řekl pro Eckart Woertz z barcelonského centra pro zahraniční záležitosti (CIDOB).
“Finanční základna IS není trvale životaschopná a jak jsme mohli vidět, objevily se trhliny. Je více než zřejmé, že během roku tyto potíže vzrostou, což pro Islámský stát znamená vážné problémy před koncem roku. Ekonomika IS je založena na plenění, což je výhodné, pokud máte územní zisky a dále postupujete, ovšem, pokud jste, jako IS, na ústupu, těžko můžete pokračovat v tomto modelu obchodování, zejména máte-li své území vyrabované.“
IS potřebuje obrovské příspěvky
Navzdory pochybným příjmům má IS velké ambice. “IS není teroristická organizace, ačkoli se nám taková může zdát, ale hodlá být státem. Jakkoli by s takovými zisky mohli být skutečně bohatou teroristickou organizací, jsou místo toho velmi chudým státem, a tento stav je opravdu trvale neudržitelný,“ tvrdí Woertz.
IS svým bojovníkům platí v průměru 350 – 500 dolarů měsíčně a pokud počítáme s počtem 20 000 – 30 000 mužů, představují jen tyto náklady částku 10 milionů dolarů odčerpávaných z pokladny IS každý měsíc. K tomu, aby byl pokryt provoz finančního managementu a výdajů v oblastech obsazených IS by bylo potřeba, aby byl IS schopen zmocnit se dalšího území za účelem čerpání zdrojů, nicméně není jasné jak by tento stav mohl vydržet delší dobu.
Vzhledem ke své povaze představuje IS spíše nežli státní útvar mafiánskou organizaci. “Odhaduje se, že ropná pole kontrolovaná IS v loňském roce vyprodukovala okolo 30 000 až 50 000 barelů ropy denně, což není příliš vysoké číslo, navíc to odpovídá situaci před leteckými údery koaličních sil. Také cena nafty klesla a kvalita ropy pocházející z ropných polí IS není příliš vysoká“ ríká Woertz.
Předpovědi, že příjmy IS z prodeje rop klesají, přináší také Pentagon. Ten hlásil již v únoru, že nezákonný obchod s naftou jako hlavní zdroj IS dlouho nezůstal a že drancování a prodej starožitností nezaručují žádný dlouhodobější zdroj prostředků v ekonomickém plánu Islámského státu.
Plenění může být důležitý zdroj příjmů, ale je to zdroj jednorázový. Pokud vydrancujete a prodáte majetky nebo starožitnosti, nemůžete to udělat znovu. S počtem zveřejněných poprav západních rukojmí, jež upadli do rukou IS, klesl také počet občanů západních zemí v daném regionu. Jinak řečeno – Islámský stát zanedlouho nebude mít nejen co drancovat, ale ani koho unášet.
Podle názorů některých odborníků na Střední Východ IS nikdy neočekával, že nastartuje vlastní ekonomiku. V aktuálním období budování kalifátu jde spíš o “běh na dlouhou trať a IS ještě nemůže disponovat jakkoli složitější ekonomikou“ tvrdí senior manager MENA a IHS Firas Abi Ali.
“IS koneckonců nechce provozovat supermarkety, IS také především není státem založeným na individualismu a svobodném výběru, oni jsou nejspíše navýsost spokojeni se svou primitivní ekonomikou.“
Rostislav Hubert