Středa, 25. května, 2022

Ekologové podávají žalobu na MŽP. Vadí jim vstřícné limity pro emise rtuti z Tykačových Počerad

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha podávají žalobu na Ministerstvo životního prostředí. Požadují, aby soud zrušil udělenou výjimku z emisních limitů pro uhelnou elektrárnu Počerady, kterou vlastní miliardář Pavel Tykač. Ministerstvo umožnilo elektrárně vypouštět čtyřnásobně vyšší množství rtuti, než stanovuje nový limit na ochranu zdraví.

To není jediný problém. Podle ekologických aktivistů bylo rozhodnutí vydáno v době, kdy již elektrárna měla limit několik týdnů plnit – nebo být odstavena. Navíc původní rozhodnutí o výjimce, proti kterému se ekologické organizace odvolaly, vydal Krajský úřad Ústeckého kraje. Tento kraj firem z Tykačovy skupiny Sev.en Energy dostával v minulých letech milionové dary a je tedy dle ekologických organizací podjatý.

Proti vydání výjimky se staví i blízká obec Volevčice, na jejíž obyvatele dopadá nadměrný hluk z provozu elektrárny.

„Ministerstvo životního prostředí se v případě udělení výjimky z emisního limitu pro toxickou rtuť uhelné elektrárně Počerady nezachovalo jako zastánce životního prostředí a zdraví občanů, ale jako zastánce zisků Pavla Tykače. Proto nezbývá, než toto zastání hledat u soudu. Vzhledem k tomu, že rtuť se v životním prostředí kumuluje, žádáme soud, aby zarazil překračování limity minimálně do doby, než rozhodne o platnosti výjimky,“ řekl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Ekologické organizace považují udělení výjimky za nezákonné. Jedná se podle nich o naprosté selhání ministerstva v povinnosti chránit zdraví a životní prostředí před znečištěním z uhelných elektráren. Součástí správní žaloby je proto také návrh na udělení odkladného účinku, který by během soudního řízení zakázal elektrárně překračovat limit pro rtuť a zabránil tak škodám na životním prostředí a lidském zdraví.

Stejně jako uhelné bloky Počerad vadí ekologům také benevolentní přístup ministerstva životního prostředí a krajských úředníků k další uhelné elektrárně z Tykačovy stáje – Elektrárně Chvaletice. Ta běží i když vůbec nemá platnou výjimku. Od začátku platnosti nových limitů přitom uplynuly skoro tři měsíce. Greenpeace a Hnutí Duha podaly podněty k ukončení nečinnosti úřadů a žádaly stanovení platných limitů jmenovaným elektrárnám, které nemají výjimku.

Uhelná elektrárna Počerady je největším zdrojem rtuti v Česku, největším zdrojem oxidů dusíku i oxidu uhličitého. Odstavení této elektrárny a zároveň elektrárny Chvaletice by neohrozilo zásobování země elektřinou. Jak ekologičtí aktivisté upozornili, loni tyto elektrárny vyrobily 6,6 TWh elektřiny, zatímco kladné saldo vývozu elektřiny z Česka činilo 10,15 TWh.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter