INZERCE

Německé úložiště jaderného odpadu Konrad vzniká v Dolním Sasku. Foto: BGE

Ekologové ostrouhali. Pokus o zrušení stavby radioaktivního úložiště neklapl

Žádost německých ekologických organizací NABU a BUND o zrušení rozhodnutí o územním rozhodnutí pro úložiště Konrad v Dolním Sasku byla po intenzivním právním a věcném přezkoumání zamítnuta. Konrad – bývalý důl na železnou rudu – má být prvním německým úložištěm nízko a středněaktivního odpadu. Důl byl z ekonomických důvodů uzavřen v roce 1976 a v témže roce bylo zahájeno šetření, zda je důl vhodný pro využití jako úložiště nízkoaktivního a středněaktivního odpadu.

Salzgitter je město v německé spolkové zemi Dolní Sasko. Nachází se v severní části pohoří Harz. Důl Konrad má být prvním německým úložištěm nízko a středněaktivního odpadu. Důl byl z ekonomických důvodů uzavřen v roce 1976 a v témže roce bylo zahájeno šetření, zda je důl vhodný pro využití jako úložiště nízkoaktivního a středněaktivního odpadu. V roce 2002 vydalo dolnosaské ministerstvo životního prostředí rozhodnutí o schválení záměru vybudovat úložiště Konrad. Po několika soudních řízeních bylo toto schválení v roce 2007 potvrzeno Spolkovým správním soudem. Stavební povolení bylo vydáno v lednu 2008.

V dubnu 2017 převzala společnost BGE od Spolkového úřadu pro radiační ochranu odpovědnost za provoz dolu Asse II a úložišť Konrad a Morsleben.

Dolnosaské ministerstvo životního prostředí nyní zamítlo žádost organizací NABU a BUND o zrušení nebo odnětí povolení (rozhodnutí o územním rozhodnutí) pro úložiště Konrad po intenzivním právním a věcném přezkoumání. V květnu 2021 podala ekologická sdružení žádost o zrušení stávajícího rozhodnutí o územním rozhodnutí (PFB) pro úložiště Konrad a o zastavení výstavby.

BGE rozhodnutí dolnosaského ministerstva životního prostředí vítá. Verdikt opět potvrzuje, že rozhodnutí o územním povolení úložiště Konrad je legální.

BGE bude proto i nadále pokračovat ve výstavbě úložiště Konrad tak, aby mohla být bezpečně uložena většina nízko a středně aktivních odpadů z Německa.

Předsedkyně správní rady BGE Iris Graffunder považuje toto rozhodnutí za správné a důležité pro celou strategii likvidace radioaktivních odpadů v Německu. Je přesvědčena, že úložiště Konrad je bezpečným místem pro nízko a středně aktivní radioaktivní odpady.

Z rozhodnutí mimo jiné vyplývá, že rozhodnutí o povolení územního plánu z roku 2002, které stanovilo bezpečnost prvního úložiště schváleného podle jaderného zákona, platí i nadále. PFB disponuje komplexními bezpečnostními analýzami z hlediska provozní i dlouhodobé bezpečnosti.

Thomas Lautsch, technický výkonný ředitel BGE, zdůraznil: „S rozhodnutím o schválení územního plánu pro úložiště Konrad máme pevný základ pro výstavbu, provoz a vyřazení úložiště Konrad z provozu. Na tomto základě bude realizována i výstavba, která bude realizována v souladu s platnými technickými předpisy.“

BGE bere bezpečnost úložiště Konrad velmi vážně. Z tohoto důvodu zkoumá – i bez právního požadavku – zda jsou bezpečnostní analýzy úložiště Konrad aktualizovány s ohledem na současný stav vědy a techniky. ÜsiKo je transparentní a časově neomezený postup, který BGE provádí dobrovolně jako odpovědná společnost. Na podzim 2024 bude s odborníky projednán aktuální návrh stavu díla a následně bude zveřejněn finální stav.

Důl Konrad je pod dohledem společnosti BGE upravován pro využití jako úložiště. Obě důlní šachty jsou rekonstruovány a vybavovány potřebnou infrastrukturou v podzemí. Tato infrastruktura zahrnuje mimo jiné dopravní štoly a úložné prostory v hloubce přibližně 850 metrů. Nad zemí probíhají stavební práce na nových budovách, včetně překládací haly.

Přestavba šachty Konrad 2 pro svoz kontejnerů pod zem byla zahájena v roce 2017 výstavbou dna šachty (podzemní překládací stanice pro kontejnery na odpad). Výstavba navíjecí věže byla rovněž zadána dodavateli a věž má být dokončena v roce 2026.

V samotném dole jsou již plně vyhloubeny komory pro zahájení ukládacích prací. Důlní otvory pro infrastrukturu, jako je dílna v kontrolní zóně a zařízení na zpracování ofsetů, se v současné době hloubí na šesti stěnách současně a jsou v pokročilé fázi dokončování. Podzemní infrastruktura (technologie větrání, zásobování vodou a její likvidace, vedení dopravy atd.) je v závěrečné fázi plánování.

Konrad zpočátku přijme přibližně 300 000 metrů krychlových odpadu, což je 95 procent objemu odpadu v zemi, přičemž 1 procento odpadu je radioaktivní. V současné době je tento odpad uložen nad zemí v meziskladech a na státních sběrných místech. Německé úřady plánují, že Konrad nakonec pojme 650 000 metrů krychlových odpadu z provozu a vyřazování jaderných elektráren a také z průmyslu, medicíny a výzkumu. Původně se předpokládalo, že bude v provozu do roku 2014 a že bude mít úložné komory v šesti úrovních v hloubce 800 až 1300 metrů, ale došlo k odkladu.

V rámci německého národního programu, vyhlášeného v srpnu 2015, jsou pro konečné uložení radioaktivního odpadu navrženy dvě lokality: Konrad pro nízko a středněaktivní jaderný odpad a další, dosud neurčená lokalita, pro vysokoaktivní odpad.

Úvahy o vybudování jaderného úložiště v dole Konrad v dolnosaském Salzgitteru jsou staré přes třicet let. Tak dlouho to trvalo, než vláda Dolního Saska dala projektu v roce 2002 zelenou. Skladovací zařízení má být hotové až v roce 2027.

Termínů uvedení dolu Konrad do provozu jako konečného úložiště lehkého a středně radioaktivního odpadu bylo v průběhu několika desetiletí mnoho – mimo jiné 1988, 1991, 1997, 2012 a 2022.

Málokterý projekt v Německu vznikal tak dlouho a stála tolik peněz. Až 30. dubna 2002 dolnosaský zemský kabinet vedený premiérem Sigmarem Gabrielem (SPD) schválil konečné povolení k úložišti a 22. května ho udělilo ministerstvo životního prostředí v Hannoveru. Vůči projektu se vymezila řada odpůrců.

(nik)