INZERCE

Aktivisté před elektrárnou Chvaletice na sobě mají bílé overaly, někteří roušky, s sebou pak spací pytle a karimatky. U brány umístili kovovou konstrukci, na které ve vaku visí jedna z aktivistek. Foto: FB Matylda Matildovičová

Ekologové blokují Tykačovu elektrárnu v Chvaleticích. Před časem zachránila střední a východní Čechy před blackoutem

Několik desítek ekologických aktivistů, kteří protestují proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny, zablokovalo dnes odpoledne hlavní vjezd do elektrárny, která patří k velkým znečišťovatelům ovzduší na Pardubicku a Kolínsku. Další desítky aktivistů se utábořili u vedlejšího vjezdu. „Okupace potrvá minimálně do rána, možná déle,“ prohlásil Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné. Elektrárna, patřící do energetické skupiny miliardáře Pavla Tykače, přitom před dvěma týdny uchránila Středočeský kraj před blackoutem.

Podle mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Mariky Volfové je to pokojný protest proti prodloužení funkce elektrárny. Ani ona neupřesnila, jak dlouho potrvá. Pokojný protest považují aktivisté za jeden z možných způsobů, jak na problém elektrárny upozornit.

Demonstrace začala dnes dopoledne v Řečanech nad Labem, odkud se protestní průvod vydal ke chvaletické elektrárně, kde následovaly proslovy. Po cestě zpátky část lidí začala okupovat prostor před hlavní bránou. Aktivisté mají na sobě bílé overaly, někteří roušky, s sebou pak spací pytle a karimatky. U brány umístili kovovou konstrukci, na které ve vaku visí jedna z aktivistek.

Aktivisté vyvěsili na sloupy transparent s logem Severní energetické a s nápisem „Ničíme klima ve dne v noci“. Je je parafrází na nedaleký reklamní slogan společnosti „Elektřina ve dne v noci“. Další protestní transparenty postupně přidávají.

Právě teď, napsal o blokádě v Chvaleticích na Facebook ekologický aktivista Jan Rovenský. Repro: FB Jana Rovenského

Mluvčí holdingu Gabriela Sáričková řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard, nedávno odvrátila v části středních Čech black out, takže nerozumí tomu, proč aktivisté protestují. Že něco podniknou, společnost předpokládala. Blokáda nijak neomezuje provoz, řekla mluvčí novinářům.

Od čtvrtka do neděle je nad elektrárnou vyhlášená bezletová zóna. Na aktivisty celý den dohlíží policie. Přes den je kontrovaly dva policejní vrtulníky. Před elektrárnou hlídkují policejní transportéry s těžkooděnci. Policie vyzvala aktivisty, aby umožnili vjezd případným vozidlům integrovaného záchranného systému i komukoliv jinému do elektrárny. Podle mluvčí policie Markéty Janovské aktivisté informace dostali, víc policie dělat nebude.

Protesty mají upozornit na to, že stát selhává při řešení klimatické krize. „Místo ochrany klimatu a našeho zdraví jde na ruku uhlobaronům,“ míní aktivisté. Příkladem podle nich může být právě pondělní rozhodnutí krajského úřadu, který udělil provozovatelům elektrárny výjimku z evropských limitů znečištění, aby mohli elektrárnu provozovat dále.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en). Elektrárna nedávno dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit od srpna 2021. Rozhodnutí není pravomocné. Hnutí Greenpeace se odvolá k ministerstvu životního prostředí. Chvaletickou elektrárnu berou aktivisté jako precedens, protože řada elektráren nesplňuje nové emisní limity.

Provozovatel elektrárny, společnost Sev.en EC miliardáře Pavla Tykače, požadoval výjimku, aby mohl vypouštět 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů uhlíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice 1, 4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom prý snížil jen nepatrně.

Ostrov kolem elektrárny

Ekology kritizovaná elektrárna má ovšem z poslední doby jedno velké a neoddiskutovatelné plus. Horké a větrné počasí ke konci června poškodilo elektrické vedení z rozvodny Týnec nad Labem do rozvodny Krasíkov a celé východní části středních Čech rázem hrozil rozsáhlý výpadek proudu. Díky elektrárně Sev.en EC ve Chvaleticích a pohotovému zásahu dispečerů provozovatele soustavy ČEPS se však podařilo blackoutu zabránit. Oblast napájely přes 6 hodin v tzv. ostrovním provozu dva výrobní bloky chvaletické elektrárny. Nemocnice, úřady, podniky a stovky tisíc obyvatel v Kolíně, Nymburku, Poděbradech, Sázavě a dalších městech díky tomu nebyly odříznuty od dodávek elektrické energie.

„Musím konstatovat, že do nekonečné diskuze o tom, jestli potřebujeme nebo nepotřebujeme elektrárnu ve Chvaleticích, svévolně vstoupila příroda a fyzikální zákony. Stačila banální nehoda a celý region mohl být 6 hodin bez proudu, což je doba, kdy už lze očekávat větší problémy v běžném každodenním životě. Jsem rád, že se nám ve spolupráci se společností ČEPS podařilo nebezpečí odvrátit a že obyvatelé prakticky nic nepoznali,“ řekl generální ředitel elektrárny Sev.en EC ve Chvaleticích Václav Matys.

Dramatickou situaci způsobila kombinace plánované a neočekávané události. Na lince 400 kV z rozvodny Týnec do rozvodny Čechy střed totiž právě probíhala údržba, takže při poškození druhé linky z rozvodny Týnec do rozvodny Krasíkov ji nebylo možné využít jako alternativu. V dotčené oblasti vznikl na 6 hodin „Ostrov Týnec“ napájený kompletně chvaletickou elektrárnou. Krátce po deváté hodině večerní se již technikům podařilo dokončit údržbu na odstavené lince a rozvodna Týnec mohla být opět přifázována k elektrizační soustavě.

„Do ostrovního provozu se nám podařilo přejít díky schopnosti elektrárny operativně měnit výkon. Bezprostředně po výpadku linky jsme ve spolupráci s dispečery ČEPS stabilizovali provoz výrobních bloků 1 a 2 na výkonu dohromady 250 MW, což bylo pro zachování dodávek dotčené oblasti dostačující. Oba bloky tak potvrdily, že jsou na ostrovní provoz dobře připraveny. Musím také pochválit naší obsluhu, protože reagovala velmi dobře,“ řekl Milan Prokop z odboru provoz elektrárny Sev.en EC ve Chvaleticích.

Oblast středních Čech, kterou Chvaletická elektrárna zachránila před blackoutem. Repro: 7energy.com

Oblast, v níž hrozil blackout a která musela být přes šest hodin nouzově zásobována pouze Elektrárnou Chvaletice, má rozlohu cca 1400 km2, což odpovídá trojnásobku Prahy (viz mapka).

-nik, čtk-