Jaderná elektrárna Hinkley Point C, kterou mají na britských ostrovech postavit francouzská energetická společnost EDF a čínská CGN, je v ohrožení.

Situace se v EDF vyhrotila poté, co minulý týden rezignoval její finanční ředitel Thomas Piquemal. BBC oznámila, že tak učinil proto, že před zapojení EDF do projektu Hinkley Point nedoporučoval právě proto, že v něm viděl příliš velké finanční zatížení firmy, a tedy příliš velké riziko.

Piquemal vyjádřil přesvědčení, že krok směrem k Hinkley Point může dát všanc finanční zdraví celé společnosti. V sázce je prý rovnováha celé společnosti, která potřebuje miliardy eur v hotovosti na financování údržby své flotily jaderných elektráren ve Francii.

„Pustit se do projektu Hinkley Point C v těchto souvislostech by bylo výrazem šílenství,“ řekl webovému portálu Washington Post Martin Young, analytik londýnské společnosti RBC Capital Markets. Young naráží na to, že cena elektřiny zaznamenala podobný propad, jako všechny energetické komodity, a tak jsou investice do obrovských jaderných projektů přinejmenším diskutabilní.

Obr, který nemá hotovost

Šestačtyřicetiletý Piquemal začal pro EDF pracovat před šesti lety. Jeho úřadování je spojeno se snahou vyvázat EDF z problematických investic ve Spojených státech a Itálii a vytyčením cíle mít volné disponibilní finanční zdroje do roku 2018.

Francouzská státní energetická společnost si musí na výplatu dividend půjčovat peníze a plánuje prodávat některá svá aktiva, aby mohla financovat jiné investice. Již v minulém roce snížila provozní výdaje o 300 milionů eur, což představuje pokles o necelých 1,5 %. Do roku 2018 je chce snížit o dalších 700 milionů eur. V polovině letošního února EDF oznámila, že bude omezovat své výdaje také na prodlužování životnosti svých jaderných elektráren ve Francii. Původně pouze o 5 miliard eur, nově o miliard padesát.

Francouzská vláda může převzít podíl v elektrárně, britský kabinet garantoval cenu

Zprovoznění britské jaderné elektrárny hrozí odklad. Francouzský investor EDF žádá vládu o finanční podporu. EDF má do výstavby vložit dvě třetiny z celkových 18 miliard liber, se do sporného projektu nechce pustit dřív, než mu francouzská vláda přislíbí finanční injekci.

Generální ředitel společnosti EDF, kterou z 85 % vlastní francouzská vláda, Jean Bernard Lévy čelil v minulém týdnu kritice za to, že projekt Hinkley Point vehementně prosazuje, navzdory finanční situaci energetického obra. Listu Financial Times však oznámil, že vládě poslal dopis, v němž ji žádá o finanční podporu právě na Hinkley Point.

Podle Lévyho se EDF „nebude v projektu angažovat, dokud nedojde s vládou k dohodě,“ přičemž podmínky této dohody nikterak nespecifikoval. Podle dvou zdrojů, které mají k EDF blízko je ve hře varianta, že francouzská vláda by mohla převzít podíl přímo v projektu Hinkley Point C, případně navýšit kapitál společnosti EDF. Nic ale prý není zatím dojednáno definitivně.

Kvůli finančním potížím EDF však není v ohrožení pouze Hinkley Point. Francouzská energetická společnost se účastní dalších dvou projektů, ve Francii a Finsku, kde používá tutéž technologii, která je zamýšlená pro Hinkley Point. A oba projekty také nabírají zpoždění. Třetí opožděnou stavbou je reaktor v Číně.

Šéf EDF Lévy adresoval dopis také zaměstnancům, které chtěl o situaci informovat a uklidnit je. Přitom finanční potíže společnosti přiznal, ale současně ujistil, že s vládou se vedou jednání. Konečné rozhodnutí o tom, zda se EDF do Hinkley Point C zapojí, by mělo padnout v dubnu. Podle Lévyho je ale jaderná elektrárna na Britských ostrovech ziskovou záležitostí, která by měla v příštích 60 letech společnosti přinášet 9% roční výnos.

Podle portálu Washington Post však projekt i nadále podporuje britská vláda. Podle ní díky Hinkley Point vznikne 25 tisíc pracovních míst a pomůže redukovat emise skleníkových plynů. Britský kabinet EDF garantoval výkupní cenu elektřiny minimálně na úrovni 92,5 liber za megawatthodinu během následujících 35 let. Je to přibližně trojnásobek aktuální ceny elektřiny na trhu.

Lévy šíří povinný optimismus, akcie padají

Generální ředitel Lévy před týdnem oznámil, že „EDF spoléhá na velmi silné provozní výsledky, vnitřní transformaci a úsporný plán, který byl spuštěn už vloni. Dále pak na investice do energetické transformace a obnovy jaderného odvětví.“

Zda budou tato slova znamenat dostatečnou útěchu energetickým investorům, se uvidí. Prozatím však akcie EDF na burzách padají téměř o 10 procent.

-usi-