Francouzská státní energetická společnost EDF plánuje zrušit účast na části vybraných zahraničních jaderných projektů. Pod vedením nového generálního ředitele Bernarda Fontany se chce zaměřit především na modernizaci domácích jaderných elektráren, která podle francouzské vlády dlouhodobě zaostává.
Řeší i snižování počtu zaměstnanců v zahraničí. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Stávající ředitel Fontana byl do čela EDF jmenován v dubnu v důsledku rostoucí frustrace francouzské vlády z pomalé modernizace francouzských jaderných elektráren.
„Skupina pokračuje ve svých mezinárodních aktivitách a zároveň dbá na ziskovost svých závazků. Evropa byla vždy naší prioritou a nyní se zaměřujeme na posílení evropských dodavatelských řetězců,“ uvedla EDF.
Zacílení na rozvoj domácích projektů
Při parlamentním slyšení Fontana uvedl, že se zaměří spíše na rozvoj domácích jaderných projektů společnosti EDF než na její mezinárodní aktivity. EDF v zahraničí zaměstnává stovky lidí a v minulosti postavila jaderné reaktory v Číně, Británii a Finsku, napsala agentura Reuters. Francie je zároveň největším producentem jaderné energie v Evropě.

Podle zdrojů Reuters hodlá Fontana stáhnout nabídky na některé jaderné projekty mimo Evropu. Jeden ze zdrojů uvedl, že EDF zaměří své zahraniční aktivity na tendry na jaderné projekty v Nizozemsku, Švédsku a Finsku, kde má větší na šanci úspěch.
Mezinárodní projekty EDF se dlouhodobě potýkají se zpožděními a překračováním plánovaných nákladů. Vloni francouzská firma neuspěla v tendru na stavbu dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech, ve kterém zvítězil jihokorejský konkurent KHNP, připomněla agentura Reuters.