ECB do ekonomiky „kvantitativně uvolní“ přes bilion eur

Banka již v lednu oznámila, že v rámci kvantitativního uvolňování měnové politiky do ekonomiky eurozóny nechá přitéct postupně až třicet bilionů korun (více než bilion eur), teď své rozhodnutí i přes německý odpor potvrdila. 

Podle BBC můžeme očekávat, že k nákupu dluhopisů vlád nebo třeba Evropské investiční banky ECB přistoupí od příštího týdne. Kvantitativní uvolňování měnové politiky má podle dnešního vyjádření šéfa ECB Maria Draghiho obnovit hospodářský růst a zastavit deflaci.

Nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů mají trvat minimálně do září příštího roku. Měsíčně se ECB chystá do ekonomiky posílat kolem šedesáti miliard eur. ECB se rozhodla program nákupu vládních dluhopisů zahájit i navzdory dlouhodobému odporu Německa. Do programu budou zahrnuty i země využívající záchranných programů, jako je například Řecko.

Nákupem dluhopisů donedávna pomáhala ekonomice také americká centrální banka. Ta však loni kvantitativní uvolňování ukončila a nyní se připravuje na zvyšování úroků.

Kvantitativní uvolňování se stalo obecně používaným postupem během finanční krize v roce 2007 a od té doby je velmi využívaným – a také rozpory vyvolávajícím nástrojem. Třeba ve Spojených státech dosáhlo uvolňování vrcholu v roce 2010, kdy FED držel finanční aktiva v hodnotě 2,1 triliardy dolarů.

-of-