Uspěli tři investoři, šest projektů a 11,2 megawattu nového elektrického výkonu. Tak dopadla druhá aukce provozní podpory vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla, kterou vypsalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Oproti první aukci, kde uspěla i řada velkých teplárenských zdrojů a podporu získaly zdroje o výkonu 1280 MW, se tak jedná o skromné výsledky.
Podle oznámení na webu ministerstva průmyslu a obchodu byla tato „malá soutěž“ zaměřena na kogenerační jednotky pro výrobu elektřiny a tepla s vysokou účinností. Zájem byl vyšší, investoři přihlásili 14 projektů o celkovém elektrickém výkonu 32,8 MW. Uspěla z nich méně než polovina. Podporu vysoutěžily firmy E.ON Energy Solutions (3,6 MW), Závody ČKD Blansko (5,2 MW) a Czech Property Fund ze skupiny e-finance (2,4 MW). Své zdroje uvedou do provozu v letech 2027 až 2029.
Naopak „pod čarou“ kvůli vyšší požadované referenční aukční ceně skončily projekty, které předložily společnosti ČEZ Energo, Energoaqua nebo Farma Bezdínek, kterou většinově vlastní zlínská firemní skupina SPUR.
Seznam úspěšných projektů a uchazečů

Ministerstvo průmyslu vyhlásilo výzvu k předkládání projektů loni v prosinci. Příjem nabídek byl ukončen dne 17. března. Podpora je určena pro nové nebo modernizované zdroje energie s instalovaným elektrickým výkonem nad 1 MW. Celková hodnota soutěženého instalovaného elektrického výkonu byla 13,1 MW, referenční aukční cena nesměla překročit 4190 korun za MWh.
Podle rozhodnutí Evropské komise může Česká republika podpořit nové teplárenské zdroje v rozsahu až 3090 megawattů. Prvních 1280 MW je již rozdělených po loňské aukci, zbývajících 1810 MW ministerstvo teprve vysoutěží. Podle vyjádření vrchního ředitele sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu Reného Neděly na 24. Energetickém kongresu plánuje ministerstvo příslušnou aukci vyhlásit v nejbližších týdnech.
Mohlo by vás zajímat
Mezi úspěšnými účastníky loňské aukce nalezneme hlavně kogenerační jednotky s výkonem v řádu jednotek megawattů. Co se týká podpořeného elektrického výkonu, tady naopak dominuje několik velkých zdrojů. Tím vůbec největším je nový paroplynový zdroj v Elektrárnách Opatovice o výkonu 390 MW. Na druhém místě byl projekt Skupiny ČEZ, a sice první etapa paroplynové elektrárny nedaleko Mělníku o výkonu 280 MW a na třetím paroplynový zdroj v teplárně United Energy ze skupiny EPH (205 MW).