Společnost E.ON Energie ukázala, kam až mohou klesnout ceny elektřiny a plynu pro domácnosti. Od pátku 31. března začne nabízet nové produkty s roční fixací. Zemní plyn bude nabízet o 47 procent levněji oproti letos platnému vládnímu stropu a elektrickou energii o 25 procent. E.ON se tím dostane pod cenovou hladinu konkurenčních dodavatelů.
Jak dnes E.ON oznámil v tiskové zprávě, v případě elektřiny klienti v nejběžnější sazbě D02d zaplatí za jednu megawatthodinu silové elektřiny 3725 korun bez DPH (4507 Kč s DPH). Vládní strop přitom dosahuje 5000 korun/MWh, respektive 6050 korun/MWh včetně DPH. Domácnost, která elektřinu používá pro běžné spotřebiče a ročně spotřebuje 1,5 MWh, ušetří oproti stropu více než 2000 korun. Domácnost v bytě s vyšší spotřebou (4 MWh ročně) již může své náklady oproti cenám na hranici stropu snížit o 6000 korun.
V případě plynu ušetří ti, kteří pomocí něj vaří a ohřívají vodu a ročně odeberou do 7,5 MWh. Tady E.ON u nového produktu s roční fixací sníží cenu na 1324 korun/MWh bez daně (1602 korun/MWh s DPH). Zákazníci tak oproti cenovému stropu (2500 korun/MWh bez daně) zaplatí jen zhruba poloviční částku. Domácnosti, kde vaří a ohřívají vodu zemním plynem, roční úspora při spotřebě 7,1 MWh/rok vychází až na 10 tisíc korun.
Jak naznačuje název nových produktů Elektřina online Pro a Plyn online Pro, jedná se o nabídku dostupnou výhradně v online prostředí. „Jedná se o produkt, který jsme připravili pro online sjednání na našich webových stránkách. Zákazník si ho může sjednat online, bez nutnosti cokoliv tisknout, kamkoliv chodit nebo volat a posílat. Smlouvu podepíše na svém tabletu, počítači nebo mobilu,“ vysvětluje Martin Samek, vedoucí oddělení akvizic společnosti E.ON Energie.
Nižší nabídku v tuto chvíli nikdo nemá
Podle informací cenového srovnávače webu tzb-info se E.ON Energie díky nové nabídce stane nejlevnějším dodavatelem na trhu. Na trhu s plynem byla dosud nejvýhodnější nabídka firmy Halimedes s cenou 1399 korun/MWh bez DPH (pouze cena samotné komodity bez distribuce a dalších poplatků). Co se týká domácností se sazbou D02, tady má z větších a známějších společností nejnižší cenu Centropol, a sice 4204 korun/MWh bez daně (jedná se o nabídku s fixací ceny na jeden a půl roku).
Vedle této nabídky E.ON začal zákazníkům nabízet také produkt s postupnou klesající cenou do konce roku 2025. Produkty s názvy Komplet elektřina a Komplet plyn s klesající cenou přitom nabízí každý rok svým zákazníkům v ceně komodity i služby elektrikáře v hodnotě 3000 korun a u plynové verze pak každoroční revize plynových kotlů a spalinových cest.
A co na to konkurence?
E.ON tak opět posiluje pozici „průkopníka“ nižších cen energií pro maloodběratele. Již na počátku února snížil jako první na českém trhu ceny elektřiny a plynu pro stálé zákazníky pod vládou stanovený cenový strop. A to plošně, bez podpisu nové smlouvy. V případě elektřiny stanovil cenu o 6 procent pod cenovým stropem, u plynu je oproti stropu nižší o 8 procent.
Na krok společnosti E.ON Energie následně reagovali někteří konkurenti, kteří šli s cenou také pod úroveň stropů. Z těch známějších třeba innogy Energie, Pražská plynárenská nebo Centropol. Naopak ČEZ Prodej, který energie pro své zákazníky na rok 2023 nakoupil příliš draze, zatím účtuje u běžných smluv na dobu neurčitou vyšší ceny – do úrovně vládních stropů. Od 1. dubna zlevní aspoň u produktů s fixací ceny.
Pokles cen je možný s ohledem na příznivý vývoj na energetických burzách či obecně na velkoobchodním trhu s elektřinou a plynem.
David Tramba