Koncern Siemens dokončil další velké bateriové úložiště na českém území. Nachází se v areálu vranovské vodní elektrárny na jižní Moravě. Investorem a vlastníkem úložiště o kapacitě 2,5 MWh a výkonu 2,5 MW je energetická skupina E.ON. Jak dále Siemens informoval v tiskové zprávě, úložiště zatím funguje v režimu zkušebního provozu.
E.ON bude baterii, jejíž pořízení vyšlo na téměř 60 milionů korun, používat k poskytování podpůrných služeb pro zajištění výkonové rovnováhy v síti. V případě potřeby se bateriové úložiště během 15 sekund dostane na plný výkon a bude pomáhat udržovat stabilitu a spolehlivost rozvodné sítě. Jeho hlavní rolí bude dodávka regulačního výkonu při náhlém výpadků zdrojů nebo náhlé poptávce po energii v elektrizační soustavě.
Podle společnosti Siemens je unikátní umístění celého systému dovnitř elektrárenského objektu z 30. let 20. století; jiná velkokapacitní bateriová úložiště bývají zpravidla umístěna do venkovních kontejnerů. „Vranovské bateriové úložiště využívá celkem tři místnosti, ve kterých se odděleně nachází Li-Ion akumulátory, strojovna hašení a rozvodna nízkého napětí s transformátorem,“ uvedl ředitel Siemens Smart Infrastructure Tomáš Hüner.
Z důvodu snížení požárního zatížení si společnost E.ON vybrala pro vranovské úložiště technologii stabilního hasícího zařízení od společnosti Siemens. „Bateriové články a místnost, ve které jsou umístěny, jsou chráněny plynovým hasicím zařízením Siemens Sinorix CDT, které jako hasivo využívá čistý dusík. Tento plyn patří mezi přírodní plyny a nemá žádný negativní dopad na životní prostředí,“ vysvětluje Tomáš Hüner.
Vodní elektrárna Vranov byla uvedena do provozu v roce 1934. Elektřinu zde vyrábějí tři Francisovy turbíny s hltností 15 m3/s. Celkový výkon elektrárny je 18,9 MW a a průměrná roční výroba elektřiny dosahuje 24 tisíc MWh. Další neodmyslitelnou rolí přehrady je funkce vodárenská a rekreační, slouží i pro poskytování zemědělské závlahy.
Koncern E.ON patří mezi průkopníky využití velkokapacitních baterií v české energetice. První takové zařízení spustila do provozu v březnu roku 2018 v jihočeských Mydlovarech. Celková výše investice tehdy dosáhla výše 24 milionů korun, zařízení „na klíč“ dodala opět společnost Siemens. Kapacita mydlovarského úložiště energie dosahuje 1,75 MWh.
(dtr)