Má to být cesta do 21. století, v praxi ale naráží na banální problémy. Jako třeba neexistence sítě wifi v budovách soudů nebo dalších úřadů. Řeč je o chystaném zavedení elektronické občanky a dalších osobních dokladů. Ty už by totiž od příštího roku mělo být možné mít kromě plastových kartiček také jen nahrané ve speciální mobilní aplikaci eDoklad.
S jejím zavedením počítá návrh ministra pro místní rozvoj a místopředsedy vlády pro oblast digitalizace Ivana Bartoše (ODS). Jenže část vlivných resortů včetně financí, vnitra nebo spravedlnosti se k návrhu kvůli některým jeho detailům staví odmítavě. Vyplývá to ze znění jejich oficiálních námitek z meziresortního připomínkového řízení, které Ekonomický deník prostudoval.
Finance tradičně: Kdo to zaplatí?
Například ministerstvo financí – jako i u většiny dalších aktuálních vládních návrhů – torpéduje nedostatečné finanční krytí celého záměru. Upozorňuje tak, že předkladatel by měl vždy zajistit pro své návrhy peníze ze svého rozpočtu, stejně jako jednoznačně popsat jeho možné dopady na státní rozpočet. Resort vedený místopředsedou ODS Zbyňkem Stanjurou ale upozorňuje i na další slabiny návrhu.
Poukazuje tak například na nedostatečně řešené zabezpečení mobilní aplikace, která by měla klasické doklady plnohodnotně nahradit.
„Důvodová zpráva zcela absentuje problematiku bezpečnosti mobilní aplikace, která by měla být již nyní detailně vysvětlena tak, aby následně za účelem naplnění právní úpravy a dodržení termínu její účinnosti nebylo připraveno řešení, které nebude v souladu s bezpečností fyzických dokladů,” poukazují úředníci ministerstva financí.
Resort také napadá tu část návrhu, podle které by mělo být možné o „elektronickou občanku” žádat na dálku přes aktuálně využívané systémy Bank ID nebo mobilního klíče e-governmentu a daších.
„Z nichž však s výjimkou elektronického občanského průkazu žádný nesplňuje požadavky na stupeň zabezpečení vysoké, což je zcela nepřijatelné a také v rozporu se standardy, které budou na elektronickou identitu kladeny,” upozorňuje úřad.
Ten požaduje mimo jiné i zavedení účinné ochrany proti zneužití eDokladu, a to i ze strany jeho oprávněného držitele.
„Naopak však hrozí zneužití digitálního stejnopisu průkazu přímo ze strany jeho držitele, jenž bude moci jen s laickými znalostmi pořídit neomezený počet kopií, a ty poté například prodávat (obdobně se FAÚ setkává v praxi s poskytováním kopie průkazu totožnosti). Riziko prodeje či vypůjčení ze strany jeho držitele je spojeno i s hmotným průkazem totožnosti, nicméně zde lze z povahy věci prodat či zapůjčit pouze jediné vyhotovení průkazu, což snižuje rozsah negativních dopadů spojených s tímto fenoménem,” vypočítává ministerstvo financí.
A k možnému zneužití eDokladu se vyjádřilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. To totiž upozorňuje, že podle současné legislativy má každá povinnost doklady před zneužitím chránit.
„Navrhujeme, aby předkladatel z důvodu právní jistoty alespoň v důvodové zprávě uvedl, jakým jednáním držitel občanského průkazu splní tuto povinnost v případě digitálního stejnopisu průkazu,” napsali zástupci ministerstva vedeného šéfem lidovců Marianem Jurečkou.
Rakušan chce větší práva pro policii
Resort vnitra pod vedením dalšího koaličního stranického šéfa, totiž předsedy STAN Víta Rakušana, pak uplatnil mimo jiné zásadní připomínku, podle které by mělo být jasně popsáno, v jakém rozsahu budou uchovávány záznamy o využívání údajů z informačních systémů veřejné správy v návaznosti na jejich použití prostřednictvím digitální verze průkazu. A vnitro také požaduje, aby měla policie v případě kontroly e-občanky plný přístup ke všem údajům, které v ní budou nahrány. Důvodová zpráva totiž zatím v tomto směru počítá s tím, že držitel bude mít možnost aktivně určit, jaké údaje o sobě při prokazování sdílí. Někdy totiž může například stačit prokázat jen zletilost.
Zásadní výhrady praktického rázu pak uplatnil i zmiňovaný justiční resort. Ten ve svých připomínkách poukazuje na nedostatečné nebo spíše žádné pokrytí například soudních budov wifi sítěmi, a tedy i na nemožnost využívat v takových podmínkách možností aplikace.
„V praxi budou existovat místa, kde nebude možné mobilní aplikaci k prokázání totožnosti použít, jako například při jednání soudu, ve věznicích v případě agendy podmíněných propouštění, atd., jelikož v prostorách justičních budov není standardem připojení k internetu přes síť wi-fi. Této skutečnosti by měla být přizpůsobena i čtečka údajů z eDokladovky,” uvádí ministerstvo spravedlnosti.
Podle jeho námitek také není z návrhu například zřejmé, co se stane v případě výpadků systému nebo nedostupnosti aplikace na místech, kde není nejen pokrytí wifi, ale ani standardním signálem mobilního internetu.
„Konečně upozorňujeme rovněž na skutečnost, že v souvislosti s navrhovanou změnou bude třeba vybavit příslušné pracovníky ministerstva spravedlnosti, soudů, státních zastupitelství, rejstříku trestů, probační a mediační služby čtečkami u pracovních stanic, resp. služebními mobilními telefony s příslušnou aplikací, jelikož z hlediska zefektivnění a zrychlení celého procesu nelze považovat za žádoucí, aby docházelo k ručnímu přepisování daných údajů do příslušných informačních systémů,” upozorňuje pak resort.
Podle něj by to pak automaticky vedlo i ke zvýšeným finančním nákladům na pořízení těchto zařízení, které ale ministerstvo ze svého rozpočtu nebude schopné pokrýt. Stejně tak podle něj nebude možné „tak rozsáhlé změny, jaké návrh zákona předpokládá” v daném termínu do konce roku stihnout zavést.
Jaké doklady budou v mobilu není jasné
Ministerstvo dopravy celkový záměr vládních kolegů chválí jako přínosný, zmiňuje ale například riziko nejasností o tom, jaké doklady vlastně bude možné v praxi do mobilní aplikace nahrát a používat tak jejich digitální verzi: „Ministerstvo dopravy se obává situace, kdy gestoři jednotlivých agend budou muset složitě a opakovaně vysvětlovat, proč některé průkazy nejsou vhodné k zařazení do eDokladovky, a že ze strany správce portálu veřejné správy bude existovat tlak na zařazení i k tomu nevhodných průkazů do seznamu.”
Nesouhlasné připomínky různého typu i míry závažnosti pak uplatnily i resorty životního prostředí, zemědělství, školství nebo zahraničních věcí, ale také organizace jako Unie zaměstnavatelských svazů, Notářská komora, Český telekomunikační úřad nebo Česká advokátní komora.
O konečné podobě návrhu zákona rozhodně vláda v nejbližší době. Samotným vytvořením aplikace eDoklady mezitím kabinet pověřil nově vzniklou Digitální informační agenturu, jinak by totiž podle něj nebylo možné lednový termín dodržet.
Tomáš Svoboda