Tepelná čerpadla jsou rok od roku oblíbenější. Podle statistiky, kterou vypracovalo a zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu, bylo loni v České republice nainstalováno 60 267 těchto ekologických zdrojů tepla. To je pro srovnání dvojnásobný počet oproti roku 2021 a pětinásobek počtu instalací z roku 2016.
Co se týká technologie, jednoznačně převažují tepelná čerpadla typu vzduch-voda. Ty si loni pořídilo celkem 57 913 zájemců. Výrazně menší zájem je o investičně náročnější technologii, která čerpá teplo z podzemních vrtů – těch loni celkem přibylo 2269. Minimální je zájem o využití tepla z blízké řeky či jiné vody, což je řešení, na které v minulosti vsadilo třeba Národní divadlo.
„Enormní nárůst prodejů tepelných čerpadel byl způsoben kombinací několika faktorů. Jedná se především o skokový růst cen zemního plynu. Dalším významným faktorem je také změna legislativy zpřísňující ekologické podmínky pro výstavbu nových rodinných a bytových domů a v neposlední řadě jde i o zvyšování cen elektřiny,“ uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu ke zveřejněným číslům.
Loňských 60 tisíc tepelných čerpadel je až nečekaně vysoké číslo. Ještě v srpnu uváděla Asociace pro využití tepelných čerpadel, že očekává 50procentní nárůst prodejů – tedy z 30 tisíc na 45 tisíc kusů. „Kvůli zvyšujícímu se tlaku na přechod k ekologickému vytápění a překotně rostoucí ceně plynu však poptávka vzrostla natolik, že jí trh nestíhá vyhovět a dodací lhůty se o měsíce prodlužují,“ varoval loni ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel Petr Horký.
Mezi hlavní výrobce tepelných čerpadel patří společnosti NIBE, Stiebel Eltron, Daikin, Mitsubishi Electric, Panasonic, Bosch Termotechnika a další. Všechny jmenované podniky investují do rozšíření výroby, aby dokázaly uspokojit rostoucí poptávku. Ta totiž neroste jen v České republice, ale prakticky po celé Evropě.
Podle prognózy renomované poradenské společnosti Wood Mackenzie nastane bouřlivý rozvoj využití tepelných čerpadel, kterých by do roku 2030 mělo být v Evropě instalováno až 45 milionů. Výsledkem bude výrazný růst spotřeby elektrické energie, výhodou je naopak redukce spotřeby fosilních paliv – uhlí, zemního plynu a topných olejů.
Někteří odborníci však varují, že ne vždy vede pořízení tepelného čerpadla k finanční úspoře. Hlavně u nezateplených nemovitostí s vytápěním radiátory se nemusí ekonomicky vyplatit, sporný je přínos také u bytových domů. Značně otravný může být též hluk z provozu některých zařízení. Více se dočtete ve zprávě Ekonomického deníku z loňského srpna.
David Tramba