Skupina České dráhy vykázala v prvním pololetí roku 2023 podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) zisk před zdaněním ve výši 987 milionů korun. Hospodaření se tak meziročně zlepšilo o téměř dvě miliardy korun. K zlepšení přispěl především návrat cestujících do vlaků, zklidnění trhu s energiemi a také silnější koruna. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku posílil zejména segment osobní dopravy, který se dostal do zisku. Kromě mateřské společnosti si ale vedly dobře i ostatní společnosti v rámci Skupiny, vyplývá z tiskové zprávy firmy.

V prvním pololetí se dařilo osobní i nákladní dopravě a také všem ostatním segmentům, díky čemuž celkové tržby za Skupinu ČD meziročně narostly o více než tři miliardy korun. „Pro Skupinu České dráhy jsou pololetní čísla výbornou zprávou. Tři uplynulé roky byly velmi náročné, ať už jsme řešili covid, válku na Ukrajině nebo enormní nárůst cen energií. V rámci Skupiny to mělo dopad především na osobní dopravu, ale ani nákladní doprava to neměla jednoduché. Teď už ale můžeme říci, že jsme obtížné období úspěšně překonali a je před námi nová etapa, kdy se můžeme znovu zaměřit na rozvoj firmy, její růst a další modernizaci i investice,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

V prvním pololetí roku 2023 vzrostl meziročně počet cestujících ve vlacích národního dopravce o čtyři miliony. Celkově tak České dráhy během prvních šesti měsíců letošního roku přepravily 79 milionů lidí, což představuje meziroční růst o šest procent. Pozitivní vývoj v přepravě cestujících se projevil růstem tržeb z prodeje jízdenek, který činil 4,6 miliardy korun, meziročně o 697 milionů korun více, tedy o 18 procent. Došlo také k mírnému růstu přepravního výkonu. Ten je za první pololetí 3,6 miliardy osobokilometrů, to je o zhruba deset milionů osobokilometrů více než v první polovině loňského roku. K výraznému zlepšení došlo u mezinárodní přepravy, kde se od ledna do června 2023 tržby meziročně zvýšily o více než čtvrt miliardy korun, což představuje růst o 35 procent.

„Největší nárůst v přepravě sledujeme na mezistátních linkách. Tam už přepravujeme více cestujících než v roce 2019. Za oživením jsou hlavně turisté ze zahraničí včetně těch ze zámoří,“ doplnil Krapinec. Regionální přeprava pak podle něho eviduje zvýšení počtu cestujících v tarifech integrovaných dopravních systémů jako důsledek jejich rozšiřování v dalších regionech.

Mohlo by vás zajímat

Třívozový vlak Českých drah RegioPartner. Foto: České dráhy

Pokračuje také zásadní modernizace vozidlového parku v regionální dopravě napříč všemi kraji. V 1. pololetí se uvedla do provozu už asi polovina ze zhruba 80 vlaků, které má letos firma v plánu. Jde především o jednotky RegioPanter a RegioFox. V roce 2024 bude další novinkou nasazení nových souprav ComfortJet na spoje v dálkové dopravě.

ČD Cargo pokračuje v expanzi do zahraničí

Nákladní doprava přispěla do konsolidovaného výsledku Skupiny ziskem před zdaněním ve výši 481 milionů korun. „ČD Cargo úspěšně pokračuje v expanzi do zahraničí, kde se v meziročním srovnání významně navýšily výkony, které zásadním způsobem přispěly k našim pozitivním výsledkům,“ konstatuje předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth. Naopak na tuzemském trhu výkony klesly. Podle Tótha to souvisí s aktuální situací v energetice a nepříznivým vývojem v některých průmyslových odvětvích. „Na tuzemském trhu jsme nejvýznamnější pokles zaznamenali v přepravách hnědého uhlí, železa a strojírenských výrobků, stavebnin a dřeva v souvislosti s ustupující kůrovcovou kalamitou,“ upřesnil.

Naopak pozitivně se vyvíjejí přepravy pohonných hmot, kombinovaná doprava a v závěru prvního pololetí došlo postupně i k růstu přepravních objemů v automobilovém průmyslu. „Dnes jsme skupina ČD Cargo, která působí v sedmi zemích Evropy, a dokážeme tak lépe reagovat na měnící se situaci na trhu v České republice a efektivně využít naše kapacity i v zahraničí, což se odráží i v našich výsledcích,“ dodal Tóth.

(mig)