Dvě české europoslankyně navrženy na MEP Awards – cenu pro nejlepší poslance

Dvě zástupkyně má Česká republika v užším výběru finalistů hlasování MEP Awards. Jsou jimi Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Ta je ve finálovém výběru již potřetí, v roce 2015 dokonce ve své kategorii zvítězila.

Ocenění MEP Awards pro nejlepší poslance Evropského parlamentu, které každoročně uděluje bruselský The Parliamentary Magazine má letos 16 kategorií. Ve dvou z nich má své zástupce Česká republika. A obě jsou to ženy. Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Seznam všech finalistů je možno najít zde. Vítěze jednotlivých kategorií vybere odborná porota. Vítězové budou slavnostně vyhlášení 25. března.

MEP Martina Dlabajová.

„Je to obrovská pocta. Nominace si vážím a beru ji jako ocenění své dosavadní práce v Evropském parlamentu a také jako motivaci pro další roky v parlamentních lavicích,“ uvedla europoslankyně Martina Dlabajová.

„Je to ocenění od kolegů a poroty, za to co v Evropském parlamentu dělám, že tu nejsem jen do počtu, ale že je za mnou kus práce vidět. Je to má třetí nominace v průběhu šesti let a samozřejmě jsem za ni moc ráda. Vybrat ze 750 poslanců těch několik, kteří se dostanou na shortlist v jednotlivých kategoriích, to už je nějaké síto, potěšilo mne, že jsem jím opět prošla. S kolegyní Martinou Dlabajovou jsme mimochodem jediné Češky, kterým se to letos povedlo,“ říká Dita Charanzová.

Martina Dlabajová se dostala do užšího výběru v kategorii Jednotný digitální trh, a to za přínos v oblasti digitalizace a jejího dopadu na trh práce v EU. Evropský parlament přijal už v roce 2015 její zprávu, ve které zdůrazňovala nutnost lépe propojovat dovednosti, včetně digitálních, s požadavky trhu práce. V novém mandátu je Dlabajová koordinátorkou Výboru pro průmysl, vědu a energetiku (ITRE), kde se věnuje například problematice umělé inteligence. Výbor bude v příštích letech přijímat pozice ke všem zásadním otázkám, které budou mít dopad na jednotný digitální trh.

Foto: https://www.facebook.com/charanzova/

Dita Charanzová je ve finále také potřetí. V triumf proměnila hned první nominaci v roce 2016. Nyní je již podruhé zařazena do nejužší nominace v kategorii jednotného trhu a ochrany spotřebitele. Dita Charanzová získala loni ocenění evropských záchranářů (EENA) za své dva legislativní návrhy, které zvýší bezpečnost v EU. Prosadila, aby střediska tísňových linek obdržela informace o přesné poloze volajícího a aby byl ve všech zemích EU povinně zaveden systém varovných SMS, které budou upozorňovat občany v postižené oblasti o možném nebezpečí. Tato služba začala minulý týden fungovat také u nás. Prozatím jen pro systém Android.

Jiří Reichl