„Budoucnost jaderné energie je nyní.“ Na konferenci Roadmaps to New Nuclear (Plány nové jaderné energie), kterou v Paříži uspořádalo francouzské ministerstvo pro transformaci energetiky a Agentura OECD pro jadernou energii (NEA), se ministři energetiky 20 zemí dohodli na společném komuniké, v němž zdůraznili potřebu jaderné energie pro řešení globálních energetických výzev.
Ministři energetiky a vedoucí delegací Bulharska, Kanady, České republiky, Estonska, Finska, Francie, Ghany, Maďarska, Japonska, Koreje, Polska, Rumunska, Nizozemska, Slovenska, Slovinska, Švédska, Türkiye, Ukrajiny, Spojeného království, Spojených států a dalších se sešli v sídle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v Paříži a dohodli se na řadě hlavních zásad pro zvýšení dynamiky svých projektů výstavby nových jaderných elektráren.
Signatáři dokumentu vyzvali zúčastněné strany, aby prozkoumaly inovativní přístupy k financování, vyzvali k většímu začlenění jaderné energie do environmentální, sociální a správní politiky (ESG) a podpořili mezinárodní spolupráci. Země rovněž vyjádřily svůj záměr nadále aktivně podporovat a prosazovat úsilí veřejnosti v oblasti výzkumu a vývoje, včetně pokročilých inovativních jaderných technologií, jako jsou malé modulární reaktory (SMR).
„Současný globální a geopolitický kontext více než kdy jindy podtrhuje význam jaderné energie, zajištění odolných, stabilních, dekarbonizovaných a bezpečných dodávek energie. Bezpečnost dodávek energie
a dostupné ceny pro lidi a podniky jsou hlavními prioritami v agendě vedoucích představitelů po celém světě, stejně jako dosažení cílů v oblasti klimatu stanovených Pařížskou dohodou,“ usnesli se ministři ve společném komuniké.
„Jaderná energetika bude hrát významnou roli v tom, aby dekarbonizace proběhla bezpečně a udržitelně. Pro dekarbonizaci ekonomiky bude potřeba spousta elektřiny a tu bude třeba vyrobit. Obnovitelné zdroje bude nezbytné doplňovat jádrem. S ostatními ministry jsme diskutovali o tom, jak využít mezinárodní spolupráci k zajištění co nejlepších podmínek pro rozvoj jádra,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že pro Českou republiku zapojení českého jaderného průmyslu a jeho rozsáhlého know-how, které má ve světě skvělou pověst, velkou příležitostí.
„Abychom v naší snaze dekarbonizovat energetiku byli úspěšní, musí naše energetika zůstat udržitelná, bezpečná a cenově dostupná. To se nám bez jádra nepovede. Já jsem rád, že Česká republika nyní je jedním z důležitých motorů této změny. Považuji to za důležitou investici do budoucnosti naší energetiky, ale i samotného průmyslu,“ podotýká Síkela.
Jaderná energie již nyní hraje významnou roli při plnění cílů v oblasti klimatu a může hrát ještě významnější roli při dosahování celosvětově nulových čistých emisí do roku 2050, což odpovídá scénáři 1,5 °C a s Pařížskou dohodou.
„Tento ambiciózní cíl lze realizovat prostřednictvím pokračujícího provozu stávajících jaderných elektráren v souladu s nejpřísnějšími bezpečnostními standardy a rozsáhlým zaváděním jaderných elektráren, které by mohly být v budoucnu nových jaderných elektráren. Dosažení globálních čistých nulových emisí bude vyžadovat výrazné zvýšení úsilí v oblasti energetické účinnosti a úspor energie a maximální využití všech zdrojů s nulovými a nízkými emisemi, aby se zajistila energetická bezpečnost i hospodářská prosperita,“ stojí dále ve společném prohlášení.
Jaderná energie je bezpečná, cenově dostupná, dispečerská a jedna z nízkouhlíkových a bezuhlíkových energií, které již více než půl století přispívají k dekarbonizaci našich ekonomik. Jaderná energie v současnosti dodává více než 10 % celosvětové spotřeby elektřiny.
„Zajištění potřebného nárůstu celosvětového objemu jaderné energie bude vyžadovat strategické mezinárodní spolupráci mezi podobně smýšlejícími vládami, jakož i partnerství veřejného a soukromého sektoru a průmyslu. vedení. Vlády a průmysl musí jednat nyní, aby vytvořily nejlepší podmínky pro úspěch,
včetně příznivých politických rámců, regulačních cest, které urychlují inovace, dodávky, připravenost inovačního řetězce, diverzifikovanou dostupnost paliva, zapojení veřejnosti a podporu financování,“ stojí v usnesení.
Financování jaderné energetiky
„Máme v úmyslu prozkoumat inovativní přístupy k financování, včetně partnerství veřejného a soukromého sektoru. Chceme usnadnit přístup ke kapitálu pro renovaci, dlouhodobý provoz, dlouhodobý provoz vyhořelého paliva a odpadu a ukládání a výstavby nových jaderných projektů na mezinárodní úrovni a zároveň zmírnit ekonomické dopady na životní prostředí,“ usnesli se ministři.
Cílem má být podpora nadnárodní rozvojových bank, mezinárodních finančních instituce a regionálních institucí, které k tomu mají mandát, aby zvážily financování jaderné energetiky s ohledem na energetickou problematiku, k přístupu k energii, energetické bezpečnosti a priorit v oblasti klimatu.
„Vyzýváme finanční instituce, aby jadernou energii podle potřeby klasifikovaly společně se všemi ostatními nulovými zdroji energie a nízkoemisními zdroji energie v mezinárodních finančních taxonomiích.
Vyzýváme k většímu zahrnutí jaderné energie do environmentálních, sociálních a správních (ESG) kritérií.
politiky v mezinárodním finančním systému, vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nulových a nízkoenergetických technologií, zdrojů výroby energie, které mohou významně přispět ke změně klimatu.
ke zmírnění dopadů změny klimatu,“ vyzvali ministři.
„Jsme otevřeni prozkoumání možností spolupráce v oblasti strategické těžby uranu, a obohacování a výrobě paliva s cílem vyvinout bezpečné a spolehlivé dodávky jaderného paliva pro provozované reaktorové flotily a nové pokročilé reaktory. Hodláme zvážit potřebu spolupráce a investic do vzdělávání a odborné přípravy a vzdělávacích programů, aby se vytvořila kvalifikovaná pracovní síla, která bude schopna podporovat výstavbu, provoz a vzdělávání a údržbu stávajících a nových jaderných elektráren, jakož i demontáž a likvidaci odpadů.
„Závěrem my, níže podepsaní ministři, slibujeme, že se zavazujeme k jaderné energii a k jejímu využívání.
ambici pokročit s plány pro nové jaderné projekty, přičemž uznáváme jejich zásadní roli při prosazování opatření v oblasti klimatu v rámci přechodu na celosvětové nulové čisté emise do poloviny století,“ uzavírá společné komuniké.
Zajištění kritických minerálů
Ministři mluvili i o zajištění bezpečnosti energetiky v rámci dekarbonizace. V Paříži se konal summit ke kritickým minerálům a čisté energii. „Musíme dodavatelské řetězce kritických minerálů, které jsou nutné pro proměnu energetiky, upravit tak, aby v nich hlavní roli hráli důvěryhodní partneři, udržitelnost a transparentnost,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že během diskuze s výkonným ředitelem IEA Fatihem Birolem jednali o zajištění konkurenceschopnosti evropského průmyslu v kontextu těchto změn, roli jádra, přípravě na další zimu a o zajištění energetické bezpečnosti.
Ministr Síkela navázal také na svou nedávnou návštěvu Kanady, kdy se v Paříži setkal s kanadským ministrem pro energetiku Jonathanem Wilkinsonem. „Spolupráce s Kanadou v energetice má velký potenciál pomoci nám i celé EU s modernizací energetiky. Týká se to takových oblastí, jako jsou malé modulární reaktory, dodávky LNG nebo dodávky vodíku,“ popisuje Síkela.
S americkou ministryní pro energetiku Jennifer Granholmovou mluvil ministr Síkela mimo jiné o dodávkách LNG. „Spojené státy americké jsou naším spojencem v mnoha oblastech a o energetice to platí obzvlášť. Americké dodávky LNG hrají zásadní roli v tom, že se nám daří obejít bez dodávek plynu z Ruska. S rostoucími kapacitami LNG terminálů na evropské pobřeží dále by tak měl růst i objem amerických dodávek,“ uzavírá Síkela.
Během konference Roadmaps to New Nuclear se sešlo také devět průmyslových jaderných orgánů, aby podepsaly společné komuniké, v němž jsou připraveny spolupracovat s tvůrci politik na obnovení vedoucího postavení v jaderné energetice po celém světě. Zavázali se k prohloubení stávající spolupráce s cílem splnit cíle v oblasti klimatu a energetické bezpečnosti.
Diskuse připravily půdu pro společný postup tvůrců politik, veřejných služeb a soukromého sektoru před 28. konferencí OSN o změně klimatu (COP28), která se bude konat na konci listopadu v Dubaji.
(nik)