Teplárny, které plánují přechod na ekologičtější zdroje energie než je uhlí, budou moci čerpat z dvaceti miliard korun vyčleněných v programu HEAT Modernizačního fondu. Dotace je určená na využívání biomasy a jiných obnovitelných zdrojů, včetně tepelných čerpadel nebo využití geotermální energie, oznámil to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Žádosti bude možné podávat od 15. července do 29. listopadu 2024.
„Podporován je stále ale i přechod na zemní plyn s účinnou kombinovanou výrobou elektřiny a tepla Jsou to podlimitní i nadlimitní projekty. Vždy se musí jednat o soustavu zásobování tepelnou energií, žadatelé musejí být vlastníky zdroje tepelné energie či soustavy. Podporu budeme poskytovat v rozmezí 30 až 65 procent z celkových způsobilých výdajů projektů,“ doplnil ministr Hladík.
Ministr Petr Hladík další investice oznámil koncem minulého týdne v Teplárně České Budějovice, kde už k přechodu na ekologičtější zdroje došlo. Starý kotel nahradil nový, který spaluje biomasu, konkrétně jde o štěpku. „Ve výsledku to znamená, že do ovzduší meziročně vypustí méně emisí včetně CO₂ a významně sníží spotřebu neobnovitelných zdrojů. Přispěla k tomu i více než třistamilionová dotace z programu HEAT Modernizačního fondu,“ uvedl ministr při návštěvě na jihu Čech.
Modernizace a dekarbonizace tepláren je jednou z hlavních oblastí podpory Modernizačního fondu. Celkem už bylo podle Hladíka zaalokováno projektů za téměř 70 miliard korun. Schváleno jich je 35 ve výši přes 46 miliard korun.
Čtyři výzvy pro teplárny
„Dosud jsme v programu HEAT, který je určen na dekarbonizaci teplárenství, vyhlásili čtyři dotační výzvy, v nichž se nám sešlo na šest desítek kvalitních projektů. Požadavky na dotace ale dvojnásobně převýšily vymezenou alokaci, proto jsme podpořili také projekty, které původně spadly do zásobníku projektů,“ popsal ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky (SFŽP) Petr Valdman.
Díky aktuálně vyhlášené výzvě i všem předchozím bude podle ministerstva životního prostředí snazší do roku 2030 dokončit přechod teplárenství od uhlí k jiným zdrojům.
V Teplárně České Budějovice modernizaci zahájili v roce 2017. Loni zprovoznila teplárna napáječ z nedaleké elektrárny Temelín a společně s výměnou kotle podle předsedy představenstva Teplárny České Budějovice Václava Krále ušetří přibližně dvě třetiny spalovaného uhlí.
„Posledním krokem realizace naší Strategie pro zelené město bude výstavba zařízení na energetické využívání odpadu ZEVO Vráto, které chceme s podporou SFŽP dokončit v roce 2028, tedy před zahájením zákazu skládkování a oficiálními evropskými termíny pro dekarbonizaci,“ doplnil Král.
Městská společnost zásobuje krajskou metropoli, mezi odběratele patří průmyslové společnosti, různé instituce, školy, kulturní a zdravotnická zařízení i domácnosti.
(teč)