Starší jaderné bloky v Dukovanech a Temelíně mohou zůstat v provozu déle než šest desetiletí. ČEZ již začal prověřovat, zda by dukovanské bloky mohly vydržet 70 let, tedy za horizont roku 2050. Stejným směrem jdou také úvahy zahraničních provozovatelů jaderných elektráren, delší provoz již posuzují regulační úřady ve Spojených státech amerických a na 70letý provoz se připravují také v Maďarsku.
Hlavním limitujícím faktorem je životnost tlakové nádoby reaktoru, kterou na rozdíl od jiných komponentů nelze nahradit. Podle informací Ekonomického deníku jsou tlakové nádoby bloků VVER-440 v Dukovanech v dobrém stavu a měly by bez problémů zvládnout až 80letý provoz. Záležet bude také na budoucí ceně elektřiny. Prodlužování životnosti totiž vyžaduje náklady v řádu desítek miliard korun a vlastník elektrárny bude logicky požadovat návratnost investice.
„Můžeme potvrdit, že aktuální stav těchto klíčových komponent odpovídá (v případě tlakových nádob reaktoru s velmi značnou rezervou) očekávání a plánu na nejméně šedesátiletý provoz. Stejně tak můžeme potvrdit, že v rámci tohoto procesu posuzujeme i možnost delšího provozu Dukovan než je zatím předpokládaných 60 let. Takové rozhodnutí je ale možné udělat vždy jen s ohledem na stav zařízení i všechny externí vstupy, na což máme ještě několik let čas,“ odpověděl Ekonomickému deníku mluvčí ČEZ Petr Šuleř.
Mluvčí ČEZ dodal, že rozhodnutí o provozu všech čtyř bloků Elektrárny Dukovany po dobu nejméně šedesáti let už bylo přijato, a to včetně souvisejících investic. „ČEZ každoročně investuje do údržby, modernizace a posilování bezpečnosti obou jaderných elektráren více než 5 miliard korun, což přímo souvisí s přípravou na plánovaný provoz,“ doplnil Petr Šuleř.
Mohlo by vás zajímat
Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) je zatím k úvahám o delším provozu dukovanských bloků opatrný. Záležet prý bude na řadě faktorů. „Jedním z těchto důležitých procesů je periodické hodnocení bezpečnosti, v rámci kterého je jednou za deset let provedeno komplexní hodnocení mnoha tematických oblastí v souladu s národními legislativními požadavky i požadavky mezinárodními. V rámci tohoto hodnocení je zahrnuto i morální zastarávání. Odpověď na otázku, kolik let by mohly starší bloky z 80. let vydržet v provozu, by bylo čirou spekulací,“ odpověděla Lenka Babická z Oddělení strategie SÚJB.
Dalším rizikovým faktorem může být souběh provozu původních a plánovaných nových bloků v Dukovanech. Chlazení z přehradní nádrže Dalešice vystačí pro maximálně 3200 megawattů instalovaného výkonu – tedy čtyři starší a jeden nových reaktor o výkonu do 1200 MW. Dva nové 1200megawattové bloky už by představovaly problém.
Myslí si to třeba jaderný expert Radek Škoda. „Sedmdesát let provozu Dukovan by vedlo, z důvodů chlazení, k problémům provozovat tam do té doby více než jeden nový blok. Druhý nový blok by ´ubral´ chlazení již provozovaným blokům. Jedna moje obava je, že prodloužení provozu stávajících Dukovan může být paradoxně první krok k odložení stávajícího dukovanského tendru,“ řekl Radek Škoda.
Společnost ČEZ zatím zůstává optimistická a dodává, že i šest jaderných reaktorů v dukovanské lokalitě bude možné uchladit. „Podmínky souběhu stávajících a nového či nových bloků aktuálně analyzujeme a například chlazení nových bloků může být řešeno využitím suchých chladících věží s minimálním dopadem na čerpání surové vody z vodního díla Dalešice-Mohelno,“ odpověděl Petr Šuleř.
Ještě v minulém desetiletí převažoval názor, že jaderné reaktory vydrží v provozu maximálně šest desetiletí. Průlom nastal v prosinci roku 2019, kdy americký jaderný regulátor US NRC přijal žádost o prodloužení provozu dvou bloků elektrárny Turkey Point na Floridě o dalších 20 let – na celkových 80 roků. Podle Institutu jaderné energetiky (NEI) zatím US NRC definitivně schválil jednu žádost o 80letý provoz (elektrárna Surry ve Virginii) a dalších devět žádostí posuzuje. V součtu se jedná o jaderné bloky s výkonem 18 000 megawattů.
Zpravodajský web World Nuclear News v závěru loňského roku upozornil na maďarský záměr prodloužit životnost čtyř bloků jaderné elektrárny Paks z 50 na 70 let. Jedná se o čtyři bloky ruského typu VVER-440, které zahájily provoz v letech 1982 až 1987. Stářím i typem reaktoru tedy odpovídá dukovanským blokům. Podle odhadu provozovatele elektrárny, společnosti MVM Paksi Atomerömű, si prodloužení životnosti vyžádá investice v rozsahu zhruba 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).
David Tramba