Nový jaderný reaktor nepatří do Dukovan, ale do Temelína. Právě tam by měl ČEZ stavět. S tímto provokativním návrhem přišel zatím nepříliš známý Spolek Pro dostavbu JETE. Současná vláda i ČEZ přitom upřednostňují dukovanskou lokalitu. Nový spolek chce být protiváhou sdružení Energetické Třebíčsko, které dlouhodobě lobbuje za stavbu pátého bloku Dukovan.

Spolek Pro dostavbu JETE zaslal na počátku března poslancům a senátorům zvoleným za Jihočeský kraj a dalším jihočeským politikům otevřený dopis, ve kterém je žádá o upřednostnění stavby nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín, tedy nikoli v Dukovanech. „Jaderná elektrárna Temelín. je ve stejném stádiu připravenosti a přitom nemá stanoven limit v podobě výstavby bloku o maximálním výkonu 1200 megawattů. Výběrového řízení se tak mohou zúčastnit všichni dodavatelé jaderné technologie v rámci světového trhu,“ píše se v dopise, který podepsala předsedkyně spolku Ivana Kerlesová.

Kerlesová tak naráží na fakt, že dukovanská lokalita není vhodná pro reaktory s vyšším výkonem. To staví do nevýhodné pozice jak korejské KEPCO s reaktorem o výkonu 1400 megawattů, tak francouzský Framatome s reaktorem EPR o výkonu přes 1600 megawattů. Nesporným faktem je, Temelín má oproti dukovanské lokalitě nejméně tři výhody. Má díky Vltavě dostatek vody pro chlazení a také dopravní dostupnost je příznivější než v případě Dukovan. Navíc v temelínské lokalitě již ČEZ vlastní všechny potřebné pozemky.

Pokud Spolek Pro dostavbu JETE uspěje, znamenalo by to fakticky návrat do let 2009 až 2014, kdy probíhal nedokončený temelínský tendr. Po jeho zrušení se ozvali zastánci Dukovan, hlavně tedy Energetické Třebíčsko vedené bývalým senátorem Vítězslavem Jonášem. Ministerstvo průmyslu a obchodu poté krátce pracovalo s variantou, že se bude stavět jeden blok v Temelíně a jeden v Dukovanech. Takové řešení však narazilo na finanční náročnost a nevýhodnost.

Mohlo by vás zajímat

Přednost tedy dostaly Dukovany, hlavně z obav o osud lokality po odstavení čtyř starších bloků z 80. let minulého století. Odstavit z provozu je bude nutné někdy mezi lety 2035 a 2047. „Temelín je opravdu lepší lokalita pro nový jaderný blok, ale z pragmatických důvodů by měly dostat přednost Dukovany,“ řekla Ekonomickém deníku předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Jak mimo záznam přiznávají někteří manažeři Skupiny ČEZ, zájem je už pouze o stavbu jednoho velkého bloku o výkonu přes tisíc megawattů – v Dukovanech. ČEZ jej chce stavět hlavně proto, aby udržel odborné kapacity ve vlastních řadách a v dodavatelských firmách. Poté už by rád pořizoval modulární reaktory o menším výkonu, jaké chystají například společnosti GE Hitachi, NuScale a Rolls-Royce. Tyto reaktory mají být výrazně levnější nejen co do celkové výše investičních nákladů, ale i v přepočtu na kilowatt instalovaného výkonu.

David Tramba