INZERCE

Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová z ODS. Foto: ODS

Důkazy o akci GRU jsou ložené. Z ambasády by kvůli Vrběticím měla odejít většina diplomatů, shodl se výbor pro obranu

Sněmovní výbor pro obranu vyzval kabinet premiéra Andreje Babiše, aby narovnal počty diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze oproti české ambasádě v Moskvě. Poslanci považují důkazy tajných služeb a policejních vyšetřovatelů výbuchu ve Vrběticích za natolik silné, že není pochyb o zapojení agentů ruské vojenské rozvědky GRU. Pro usnesení hlasovalo 14 členů výboru, jeden se zdržel. Po uzavřeném jednání to oznámila předsedkyně výboru Jana Černochová.

Poslanci výboru pro obranu dnes odsoudili údajné teroristické útoky ruských speciálních jednotek ve Vrběticích. Po Rusku chtějí poslanci omluvu, náhradu škody i odškodnění pro pozůstalé po obětech výbuchu ve vrbětických muničních skladech, uvedla po skončení jednání předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS).

Výbor taktéž vyzval vládu, aby zásadně odmítla nepřijatelné vměšování Ruské federace do suverenity České republiky. Kabinet má taktéž přijmout veškerá opatření, aby se snížilo riziko dalších operací ruských speciálních jednotek.

Vláda má také neprodleně vyčíslit škody, které výbuch způsobil, a vymáhat je po Rusku.

Ruská vláda by se podle poslanců měla omluvit, že byly ruské státní orgány do zničení muničních skladů zapojeny a měla by odškodnit rodiny zemřelých.

„Myslíme si, a toho názoru byl i ministr Hamáček, že bychom měli vztahy s Ruskou federací nastartovat od nuly včetně diplomatické služby. V ideálním případě by tam měli být lidé nezatížení kauzou, která tu probíhá,“ řekla Jana Černochová. Podotkla, že vedení Bezpečnostní informační služby členům výboru poskytlo přesvědčivé detaily o vyšetřování. „Skutečně absolutně prokazují to, že tady k tomu útoku došlo, že lidé, kteří jsou s útokem spojováni, byli v inkriminovaných časech ve Vrběticích i České republice. Byli jsme informováni o tom, jak přicestovali, kam cestovali dál, takže skutečně těch důkazů je celá řada,“ konstatovala Černochová.

Podle dalšího z členů výboru, lidovce Jana Bartoška, tajná operace ve Vrběticích zásadním způsobem narušila vztahy mezi Českou republikou a Ruskem. Stejně jako Černochová míní, že by se bilaterální vztahy proto měly restartovat. Nevidí důvod, aby Rusko mělo v České republice 130 až 150 diplomatů. Takové zastoupení podle něj neodpovídá velikosti České republiky a ambasádu Bartošek označil ho za hnízdo agentů. Počty pracovníků ambasád by se proto podle něj měly vyrovnat.

„Jak jsem měl možnost seznámit se s argumenty, jsem přesvědčen, že informace, tak jak nám byla představena, je věrohodná a já stojím za prací našich tajných služeb,“ řekl.

Výbor nepřijal návrh pirátského poslance Jana Lipavského, aby Jan Hamáček více vysvětlil důvod své plánované cesty do Moskvy. Vicepremiér záměr označil za zastírací manévr, Babiš to nepotvrdil. „Myslím, že cesta do Moskvy byla možná skutečně za jiným účelem, než teď nám pan ministr říká, ale to nebylo hlavní téma jednání výboru, ani jsme tuto otázku nějak zásadně nediskutovali,“ řekla k tomu předsedkyně Černochová.

Usnesení výboru pro obranu ke kauze Vrbětice. Foto: Jan Hrbáček

Česká republika kvůli možnému zapojení agentů ruské vojenské rozvědky GRU do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostila osmnáct pracovníků ruské ambasády, kteří měli být napojeni na tamní tajné služby. Rusko pak na oplátku vyhostilo dvacet zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž paralyzovalo její chod. Diplomatická roztržka bude pokračovat.

(hrb, čtk)