Významným krokem pro integraci Ukrajiny do evropských hodnotových řetězců a posílení evropské energetické bezpečnosti má být podpis memoranda o porozumění, jehož cílem je podpořit realizaci iniciativy Vodíkový koridor Ukrajina-EU. Protokol uzavřeli ukrajinský provozovatel přenosové soustavy plynu a několik dalších klíčových organizací a společností, včetně české společnosti NET4GAS.
K podpisu došlo za účasti zástupců společností Gas TSO of Ukraine, Stadtwerke München, Wien Energie, Open Grid Europe, bayernets, NET4GAS, eustream, CWP Europe, Hydrogen Ukraine, UDPR Hydrogen a několika dalších. Dokument zaštiťuje společné úsilí o využití ukrajinského potenciálu obnovitelné energie a jeho integraci na evropský energetický trh.
Cílem této iniciativy je rozvoj výroby energie z obnovitelných zdrojů a vodíku na Ukrajině po roce 2030 a usnadnění jeho přepravy a odběru na Slovensku, v České republice, Rakousku a Německu.
Konsorcium je dalším logickým krokem k realizaci Memoranda o porozumění mezi Evropskou unií a Ukrajinou o strategickém partnerství v oblasti biometanu, vodíku a dalších syntetických plynů, které bylo podepsáno v roce 2023. Navazuje rovněž na diskusi u kulatého stolu, která se uskutečnila během Konference o obnově Ukrajiny (URC) v Berlíně v červnu loňského roku. Tato iniciativa nejen posiluje pozici Ukrajiny jako klíčového energetického partnera střední Evropy, ale nabízí také významný přínos pro obyvatelstvo této země, neboť vytváří pracovní místa, podporuje hospodářský růst a přechod Ukrajiny k udržitelné energetické budoucnosti.
Mohlo by vás zajímat
Koridor bude zahrnovat výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů na Ukrajině a pomůže využít její bohatý potenciál obnovitelné energie. Vodík bude následně přepravován stávající potrubní sítí, jejíž části pro něj budou adaptovány, na Slovensko, do České republiky, Rakouska a Německa. Budou tak zajištěny spolehlivé a konkurenceschopné dodávky ekologického vodíku pro středoevropský region po roce 2030.
Memorandum o porozumění rovněž zdůrazňuje význam společného úsilí v oblasti investic do infrastruktury a sladění právních předpisů pro zajištění úspěšné realizace projektu.
Očekává se, že spolupráce mezi signatáři připraví půdu pro další rozvoj vodíkového odvětví a posílí vazby mezi Ukrajinou a EU. Svolání konsorcia iniciovala Ukraine Green Industrial Recovery Platform, vedená mimo jiné společností Systemiq a podpořená Breakthrough Energy, McKinsey&Company a ukrajinskými ministerstvy hospodářství a energetiky.
„Vodíkový koridor Ukrajina-EU je důkazem našeho závazku k udržitelné energetice a regionální spolupráci. Děkujeme všem zapojeným organizacím, které budou usilovat o pokrok v realizaci potřebných projektů a infrastruktury. Jedná se o dlouhodobý projekt, ale jeho příprava může a měla by začít již nyní,“ řekl Dmytro Lyppa, generální ředitel společnosti Gas TSO of Ukraine.
„Z naší strany plánujeme v příštích 12-18 měsících dokončit technickou studii proveditelnosti změny využití části plynovodní sítě, a to v úzké koordinaci s ostatními evropskými provozovateli přenosových soustav, zapojených do iniciativy,“ podotkl Lyppa.
„Dovoz zeleného vodíku prostřednictvím vodíkového koridoru Ukrajina-EU se může stát důležitým faktorem pro zásobování průmyslových center ve střední Evropě, kde se německá vodíková páteřní síť může v budoucnu stát vodíkovým hubem. Iniciativa vodíkového koridoru mezi Ukrajinou a EU může rovněž těžit ze studií projektu H2EU+Store. Tento nadnárodní společný projekt mapuje celý vodíkový hodnotový řetězec a může být konkrétním kamínkem do mozaiky pro zvažování dalších projektů. K propojení výroby vodíku a poptávky na diverzifikovaném a odolném trhu potřebujeme silnou infrastrukturu včetně skladovacích zařízení,“ navázal generální ředitel společnosti Bayernets GmbH Matthias Jenn.
„Obnova Ukrajiny jako silného a odolného energetického hráče závisí na síle a odhodlání těch, kteří se jí věnují. Jsme přesvědčeni, že jsme dali dohromady právě takové partnery. Společně se mohou pustit i do tak ambiciózního projektu a pomoci zajistit Ukrajině udržitelnou obnovu a energetickou nezávislost,“ podotkl Dimitar Enčev, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti CWP Europe.
Rastislav Ňukovič, generální ředitel společnosti Eustream, zdůraznil, že „Slovensko a Ukrajina jsou sousední země s tradicí více než padesátileté spoluprace v oblasti přepravy plynu, která slouží potřebám evropských zákazníků. Jsme připraveni na toto partnerství navázat a rozšířit naši kooperaci do perspektivní oblasti vodíkového hospodářství.“
„Uzavřený závazek klíčových průmyslových hráčů je jasným signálem, že Ukrajina má potenciál stát se významným dodavatelem nákladově konkurenceschopné čisté energie do střední Evropy. Pomůže řešit kritické problémy v oblasti energetiky a konkurenceschopnosti, kterým v Evropě čelíme, a bude mít zásadní význam pro ekologickou obnovu Ukrajiny po skončení války,“ uzavřela Julia Reinaudová, vrchní ředitelka Breakthrough Energy pro Evropu.