Na základě úspěchů Ukrajiny na bojišti v Rusku začaly evropské zbrojovky nasazovat drony s funkcemi umělé inteligence. Ty umožní dronům rozpoznat hrozby, označit možné body úderu a navést je na cíle, pokud by se spojení s operátorem ztratilo.

Jeden z klíčových prvků ukrajinské operace s krycím jménem Pavučina z 1. června – tajný útok bezpilotním letounem provedený hluboko v Rusku – se dosud přehlížel. Oč jde? O podpůrnou roli, v níž figuruje umělá inteligence

Rozpoznají hrozby, označí body úderu

Podle zprávy amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia měly nástroje řízené umělou inteligencí pravděpodobně rozhodující roli při trénování softwaru výbušných dronů pro operaci Pavučina. Tyto nástroje umožnily dronům rozpoznat hrozby, označit možné body úderu a navést je na cíle, pokud by se spojení s operátorem ztratilo. Kombinace dronů a umělé inteligence se v nových návrzích předkládaných výrobci nabízí stále častěji, upozornil portál Defense News.

Na nedávném summitu o dronech, který se konal v Estonsku, představily lotyšské společnosti vyrábějící drony své současné zaměření na schopnosti umělé inteligence. Firma Origin Robotics nedávno uvedla na trh autonomní bezpilotní stroj vytvořený k ničení nepřátelských bezpilotních vzdušných prostředků.

Letoun nazvaný Blaze byl s pomocí umělé inteligence vycvičen k rozlišování mezi různými typy letadel a jinými objekty. Jakmile se systém zaměří na cíl, vzlétne a narazí do něj hlavicí.

Mohlo by vás zajímat

Akční jsou i Češi

Minulý měsíc finská společnost Patria oznámila, že povede evropské průmyslové konsorcium pro novou společnou platformu AI-WASP (Artificial Intelligence Warfare Adaptive Swarm Platform).

Program zahrnuje Finsko, Švédsko, Estonsko, Itálii, Řecko a Španělsko. Snaží se vyvinout software řízený umělou inteligencí pro použití na malých a středně velkých bezpilotních a pilotovaných systémech. Projekt nedávno získal finanční prostředky ve výši 45 milionů eur od Evropské komise.

Další společností, která se v tomto prostoru snaží etablovat, je český výrobce LPP. V květnu uvedl, že ukrajinským silám poskytl drony naváděné umělou inteligencí. Drony MTS jsou vybaveny vizuální navigací založenou na umělé inteligenci, speciálně navržené pro oblasti bez GPS, uvádí web společnosti.

Ještě to není úplně ono

Zatímco se evropský obranný průmysl snaží více využívat umělou inteligenci v bezpilotních systémech, odborníci tvrdí, že v její integraci přetrvávají problémy. Zejména pokud jde o palubní informace.

Problémem jsou data. Jaký druh informací se používá k výcviku bezpilotních letounů, aby letěly na určité místo nebo zasáhly konkrétní cíle?“ řekl Defense News Samuel Bendett, poradce Centra pro námořní analýzy. V zaměřovací sekvenci by data umístěná v dronu – namísto spojení prostřednictvím externího přenosu – byla jediným základem pro rozhodnutí o úderu. Což může být v rychle se měnících podmínkách na bojišti problém, dodal Bendett.

Na začátek jen pár dat

Nedávná zpráva amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia zjistila, že Ukrajina se rozhodla trénovat malé modely umělé inteligence na malých souborech dat namísto vytváření velkých a širokých šablon.

„Tento přístup umožňuje rychlé a efektivní integrované zpracování na omezeném výpočetním výkonu malých a levných čipů, které lze rychle aktualizovat a přeškolit. Tyto datové sady lze shromažďovat prostřednictvím operací společnosti na bojišti nebo dat z otevřených zdrojů ze sociálních médií,“ uvádí zpráva.

Německý výrobce dronů Quantum Systems nedávno představil Mosaic UXS, softwarovou platformu pro velení a řízení pro bezpilotní systémy. Ta sjednocuje schopnosti ve vzdušných, pozemních a námořních doménách. Firma uvádí, že dokáže plánovat a realizovat mise pomocí strojového učení. A může plánovat i rojové operace, ve kterých má každý dron za úkol dokončit individuální misi.

Ukrajinské obranné společnosti se zaměřily na podobné snahy vývojem samostatného softwaru AI a kompaktních čipů. Ty lze fúzovat na široké škále platforem od dronů FPV až po věže umístěné na bezpilotních pozemních vozidlech.