Poškození věřitelé firem zkrachovalé skupiny EMTC založili spolek s cílem zvrátit vývoj v probíhajícím insolvenčním řízení a dosáhnout uspokojení svých pohledávek. Spolek Koruna bude hájit zájmy stovek drobných dluhopisových věřitelů, kteří investovali své peníze do dluhopisů skupiny Tomáše Bárty nebo jeho projektu on-line výukové aplikace pro děti Lipa Learning. Spolek zastupuje elitní právník Jan Hrazdira z kanceláře HKDW HOLASEK.

Do Spolku Koruna může vstoupit každý věřitel, který přihlásil svou pohledávku do insolvenčních řízení vedených proti Tomáši Bártovy nebo jedné z firem jeho skupiny. Je otevřen i těm poškozeným věřitelům, kteří kvůli krachu EMTC přišli o podstatnou část svých úspor a nemají tak již prostředky na efektivní obranu svých zájmů a financování právních služeb. Vstup do Spolku je totiž zcela zdarma. Členský příspěvek je třeba uhradit až pokud dojde k alespoň částečnému uspokojení pohledávky. V takovém případě uhradí členové Spolku 1 procento z výše jejího uspokojení. Přihlásit se lze přímo webových stránkách.

V čele spolku stojí advokát Jan Hrazdira, který se dlouhodobě specializuje na insolvenční řízení. Klíčovou roli hrál v ostře sledované insolvenci zkrachovalé loterijní společnosti Sazka, kde úspěšně zastupoval insolvenčního správce Josefa Cupku. Zastupoval také významné korporátní věřitele a banky v insolvencích společností LESS&FOREST, PSJ či ČKD Kutná Hora a působil při restrukturalizaci strojírenské firmy Kovosvit MAS. Je oceňovaným expertem v oblasti řešení obchodních sporů a arbitráží.

„Situace se doposud vyvíjí výrazně v neprospěch drobných věřitelů, kteří byli doslova odstaveni na druhou kolej. Budu je bránit a usilovat o spravedlivou insolvenci EMTC“, uvádí Jan Hrazdira.

Pád skupiny EMTC Tomáše Bárty je jednou z největších dluhopisových kauz Česka. EMTC-Czech je obchodní společnost založená Bártou v roce 2003. Do roku 2019 nabízela dluhopisy za účelem financování svých projektů. Pod EMTC patřila výuková aplikace pro děti Lipa Learning. V září 2020 na její majetek vyhlásil Městský soud v Praze konkurz.

Mohlo by vás zajímat

Do insolvenčního řízení se přihlásilo 854 věřitelů, jejich pohledávky činí téměř 1,8 miliardy korun. Naprostou většinu z nich pak tvoří právě investoři do dluhopisů. Ti ztratili nad insolvenčním řízením jakýkoliv vliv poté, co se stal předsedou věřitelského výboru Petr Bujnoch a dalšími jeho členy firmy uplatňující pohledávky vzniklé z půjček, které pražský podnikatel Tomáši Bártovi v průběhu let napůjčoval.

Prašivé dluhopisy

Pokud jste si mysleli, že ke koupi rizikových (neboli prašivých) dluhopisů se nechají zlákat hlavně naivní lidé, kterým tyto bezcenné papíry doslova vnutí neodbytní finanční poradci, tak to platí jen někdy. Jak lze vyčíst ze seznamu věřitelů zkrachovalé firemní skupiny EMTC podnikatele Tomáše Bárty, mezi oběťmi se objevují i lidé, kteří by finančnímu trhu měli dokonale rozumět – profesoři z Vysoké školy ekonomické.

Do insolvenčního řízení se společností EMTC – Czech se přihlásilo 854 věřitelů. Naprostou většinu z nich tvoří právě investoři do dluhopisů různých firem ze skupiny EMTC. Zpravidla nakoupili cenné papíry za stovky tisíc korun, někteří i za více než jeden milion. Překvapit může častý výskyt akademických titulů u jmen věřitelů. Objevují se zde lékaři, zubaři, doktoři práv a přírodních věd, architekti i vědci.

Své pohledávky do insolvenčního řízení přihlásili dva profesoři z pražské Vysoké školy ekonomické – Zbyněk Revenda a Petr Fiala. Ze známějších jmen se zde objevuje třeba vědec Jan Petzelt z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR nebo dva docenti z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze – Zdeněk Kafka a Milan Zábranský. Někteří dokonce nakoupili dluhopisy od skupiny EMTC opakovaně, například lékařka propagující akupunkturu a čínskou medicínu Lenka Gluvňová.

Faktem je, že většina těchto investorů nakoupila dluhopisy EMTC – Czech, Lipa Learning či jiných Bártových firem během let 2017 a 2018. Až na jaře následujícího roku se v souvislosti s přibývajícími krachy menších firem, jejichž majitelé nezvládli svůj podnikatelský záměr nebo jen chtěli z lidí vytáhnout peníze, začalo hovořit o fenoménu prašivých dluhopisů. Například v případě obchodu s módou Zoot investoři nakoupili dluhopisy za 239 milionů korun. Po bankrotu firmy dostali nazpět jen jednu desetinu.

EMTC lákalo investory na vysoké úročení, jež se pohybovalo od 6,3 do 8,6 procenta ročně. Chronicky ztrátová firemní skupina EMTC v srpnu 2019 oznámila, že pozastavuje splácení jistiny i úroků. Loni v březnu soud prohlásil úpadek společnosti EMTC – Czech i jejích dceřiných firem, z nich nejvýznamnější je Lipa Learning.

Tomáš Bárta se v minulosti proslavil jako „král podomního prodeje“, zákazníky sháněl hlavně společnosti Bohemia Energy. S jejím šéfem Jiřím Písaříkem se později nepohodl a dodnes se mezi sebou soudí. Od roku 2012 se Bárta věnoval hlavně firmě Lipa Learning se zaměřením na vývoj vzdělávacích her pro předškolní děti. Její fungování však bylo dlouhodobě ztrátové, jen za rok 2018 prodělala 312 milionů korun. Mateřská společnost EMTC – Czech tehdy vykázala ztrátu přes 377 milionů korun.

Jan Hrbáček, David Tramba