První teplárny oznamují výsledky hospodaření za minulý rok. Energetická krize se projevuje v navýšení tržeb a současně ve snížení ziskovosti. Konkrétně čistý zisk Tepláren Brno se podle výroční zprávy zmenšil 22krát na pouhých 7,8 milionu korun. Teplárenská skupina Enetiqa, tedy bývalá MVV Energie CZ, zaznamenala snížení zisku o 42 procent na 129 milionů korun.
Zveřejněné výroční zprávy Tepláren Brno a skupiny Enetiqa se týkají období od října 2021 do září 2022. Obě teplárny mají společné i to, že spalují hlavně zemní plyn. Energetická krize vyvolaná omezením dodávek ruského plynu do Evropy na ně tudíž dopadla velmi silně. Uklidnění situace, které nastalo po zavedení cenových stropů a po zlevnění plynu na evropských burzách, se promítne až ve výsledků dalšího finančního roku.
Závislost Brna na plynu klesne
Teplárny Brno v minulém obchodním roce utržily 3,86 miliardy korun, meziročně o 34 procent více. Prodej tepla zákazníkům přitom klesl o osm procent na 3,53 milionu GJ. Růst tržeb tak táhlo nahoru pouze zdražení tepla, ke kterému teplárny donutil vývoj na trhu se zemním plynem. Ten ve sledovaném finančním roce 2021/22 vykazoval až šestinásobné zdražení oproti předchozímu období.
„Extrémní ceny elektřiny i zemního plynu a především hrozba jeho možného nedostatku poznamenaly i chod Tepláren Brno, které jsou jeho největším tuzemským odběratelem. Vždyť v tuto chvíli právě na plynu pro vytápění je Brno závislé z 80 procent,“ zmínil v úvodu výroční zprávy předseda představenstva Tepláren Brno Jiří Herman. Závislost na plynu má do budoucna snížit nový zdroj na biomasu a výhledově také dodávky tepla z jaderné elektrárny Dukovany.
Aby těch problémů nebylo málo, tak Teplárny Brno „uvízly“ v nevýhodném kontraktu na prodej elektřiny společnosti Amper Market, která patří do skupiny firem byznysmena Jiřího Písaříka. Tento obchod byl uzavřen na tříleté období let 2021 až 2023, a to ještě za „předkrizové“ nízké ceny. V minulém roce Amper Market odkoupil 272 tisíc MWh z celkem vyrobených 502 tisíc MWh.
S novým vlastníkem a pod novým názvem
Teplárenská společnost Enetiqa vydala výroční zprávu naposledy pod starým jménem MVV Energie CZ. Mannheimská MVV Energie se loni rozhodla z českého trhu stáhnout. Nabídla proto dceřinou skupinu k prodeji. V srpnu uzavřela smlouvu o prodeji tepláren s Cube Infrastructure Managers, což je investiční společnost zaměřená na infrastrukturní projekty střední velikosti. K vypořádání prodeje došlo po získání všech potřebných povolení v prosinci 2022, v lednu následovala změna názvu teplárenské firmy.
Enetiqa v minulém finančním roce 2021/22 navýšila tržby o 67 procent na 3,39 miliardy korun. Konsolidovaný čistý zisk naopak klesl z předchozích 222 milionů na 129 milionů korun. Prostřednictvím patnácti dceřiných společností dodala zákazníkům v patnácti městech celkem 648 tisíc MWh tepla, současně vyrobila 192 tisíc MWh elektřiny. Nově se pak Enetiqa stala dodavatelem služeb výkonové rovnováhy pro ČEPS.
Enetiqa patří mezi významné hráče v českém teplárenství, provozuje teplárenské zdroje v Liberci, Děčíně, České Lípě, Opavě, Vsetíně, Uherském Hradišti, Pelhřimově a dalších městech. Její teplárny spalují nejčastěji zemní plyn. V posledním roce a půl se tak firma ocitla pod tlakem rostoucích cen tohoto paliva. Vedle teplárenství Enetiqa aktivně působí také v rostoucím oboru energetických služeb.
David Tramba