Jednička na trhu v dodávce zemním plynu loni zaznamenala snížení své ziskovosti. Společnost innogy Energie vykázala pokles čistého zisku o 35 procent na 1,34 miliardy korun. Způsobil to prudký růst nákupních cen elektřiny a plynu, který srazil marže z prodeje obou komodit koncovým zákazníkům.
Jak dále uvedl jednatel innogy Energie Tomáš Varcop v úvodu právě zveřejněné výroční zprávy, zvýšené náklady si vyžádal také převod více než 200 tisíc zákazníků po zkrachovalých dodavatelích (stačí jmenovat Bohemia Energy). Firma innogy Energie totiž měla funkci dodavatele poslední instance v plynárenství na většině území České republiky s výjimkou Prahy a jižních Čech. Výsledkem bylo extrémní zatížení zaměstnanců innogy, ale se i tento úkol podařilo zvládnout.
Celkové tržby z prodeje zemního plynu, elektrické energie a souvisejících služeb meziročně vzrostly o 28 procent na 42,3 miliardy korun. Souvisí to s převzetím nových zákazníků i s růstem prodejních cen. Objem prodeje zemního plynu koncovým zákazníkům loni vzrostl o 11 procent na 30,2 miliardy kWh. Prodej elektřiny zákazníkům se zvýšil dokonce o 19 procent na 4,03 miliardy kWh.
Jak Ekonomický deník informoval v polovině dubna, na trhu s plynem se zastavil a otočil dlouhodobý trend klesajícího podílu skupiny innogy (dříve RWE). Ta v roce 2010 držela 60 procent trhu, v roce 2019 to bylo už jen 27 procent. Po dvou letech růstu si innogy polepšilo na 29,9 procenta trhu s plynem. Na trhu s elektřinou patří firmě innogy Energie čtvrté místo s tržním podílem 6 procent.
Vlastníkem skupiny innogy Česká republika, pod kterou innogy Energie patří, je od října 2020 maďarská elektrárenská společnost MVM. České innogy si prozatím ponechalo původní název, který mělo pod německým vlastníkem. Postupně dochází k integrace s novým majitelem, který například přebírá roli hlavního dodavatele elektřiny a plynu.
David Tramba