INZERCE

Zásah jednotky slovenské policie. Ilustrační snímek. Foto: Policie Slovenské republiky

Dozvuky kauzy Gorila kolem skupiny Penta. Stíhání generálního prokurátora bylo zastaveno. Zatím nepravomocně

Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka v týdnu opět stanul před bratislavským okresním soudem. Důvodem byl případ utajení nahrávek Gorila. Soud jeho stíhání zastavilí. Rozhodnutí není pravomocné. Státní zástupce na něj podal stížnost. Pokud by Trnka chtěl prokázat svou nevinu, může podat žádost o pokračování v případu, upozornil slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.

Korupční aféra Gorila vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala slovenská tajná služba SIS. Mělo to být na základě odposlechů bytu, kde se setkával zakladatel investiční skupiny Penta Jaroslav Haščák s významnými lidmi.

V bratislavském bytě ve Vazovově ulici se měl setkávat s politiky a podnikateli. Členům strany Směr-SD údajně nabízel peníze výměnou za vstřícný postoj k podnikatelským záměrům Penty a pokoušel se dosadit například vlastního kandidáta do křesla ministra zdravotnictví. Penta však Gorilu dlouhodobě označuje za fikci.

Předloni přišla pro Pentu tvrdá rána, opět podle všeho související s kauzou Gorila. Slovenská policie totiž na začátku prosince Haščáka obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud první instance ho následně poslal do vazby, z té se pak dostal. Podle nejvyššího soudu v případu ale neexistovaly důvody k vazebnímu stíhání.

Kvůli kauze Gorila byl stíhán i bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka. Soud ale tento týden Trnkovo stíhání zastavil.

Důvodem je promlčení trestného činu poté, co byl překvalifikován na přestupek. Informoval o tom mluvčí soudu Pavol Adamčiak. Soudce skutek překvalifikoval pro nedostatek důkazů, když nahrávku Trnka s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem neuznal za zákonný důkaz. Trestný čin je promlčen po pěti letech.

Samosoudce Marek Filo konstatoval, že skutek byl tedy promlčen již v roce 2018, ale trestní stíhání bylo zahájeno až v roce 2019. Pokud jde o klíčovou nahrávku Trnka-Kočner, Filo zdůraznil, že nahrávky, které byly pořízeny tajným způsobem, nelze v trestním řízení použít.

V tomto případě měly být provedeny bez vědomí Dobroslava Trnky.

„Netvrdím, že se čin nestal. Existují velmi silné indicie, že se tak stalo,“ poznamenal podle TASR samosoudce.

„Důkazní nouze nebyla odstraněna ani výslechem znalce z oboru elektrotechniky, který měl zjistit přesný čas spáchání skutku obžalovaným,“ uvedl podle sevreru Aktuality.sk Adamčiak.

Rozhodnutí není pravomocné. Státní zástupce si do něj podal stížnost. Pokud by Trnka chtěl prokázat svou nevinu, může podat návrh na pokračování řízení.

Podle výsledků vyšetřování Trnka obdržel zvukový záznam Gorily – od Mariana Kočnera – již v roce 2007. A přestože nahrávka prokazuje podezření z několika trestných činů a propojení byznysu s politikou, Trnka ji nepředal svým podřízeným ani policii, aby mohli věc řádně vyšetřit. Naopak.

Sedm let ji podle dozorujícího státního zástupce tajil, čímž měl porušit své povinnosti státního zástupce.

Na jednání přišel i státní zástupce Rudolf Michnica, který podle svých slov před lety jako první dohlížel na kauzu nahrávek Gorila. Vyšetřování bylo tehdy zahájeno na základě trestního oznámení, které podal dnes již bývalý příslušník SIS Petr Holubek.

Právě jemu byl adresován dopis tehdejšího náměstka vrchního státního zástupce pro trestní úsek Dobroslava Trnky, v němž ho vyzval, aby „řádně prostudoval ustanovení trestního řádu, která se týkají zastavení trestního stíhání“. Nakonec mu byl podle jeho slov případ odebrán a trestní stíhání bylo zastaveno jiným státním zástupcem.

Státní zástupce požádal soud, aby ho vyslechl. Tvrdí, že nahrávka byla nezbytná právě pro jeho trestní řízení. Samosoudce Marek Filo o jeho žádosti zatím nerozhodl. Nevypovídal ani v přípravném řízení.

Michnica se v médiích objevil až v loňském roce. Denník N oznámil, že trenčínský krajský prokurátor navrhl jeho odvolání z funkce prokurátora. V současné době je jeho činnost pozastavena, protože mu hrozí disciplinární a trestní stíhání. Ty však podle něj nesouvisejí s výkonem činnosti státního zástupce. Michnica rovněž tvrdí, že se nedopustil žádného protiprávního jednání.

Na slyšení se přehrávala i tajná nahrávka s krycím jménem Gorila. Trnka se spolu se svým právníkem Martinem Krakovským proti přehrání nahrávky ohradil. Poukázal na to, že se nijak netýká jeho klienta a že se na něm neobjevuje jeho hlas. Rovněž odmítají, že by nahrávka byla nezákonná. Soudce námitce nevyhověl.

Podle obžaloby měla být nahrávka Gorila v úschově u maďarského notáře a také v rodinném domě, dokud ji Trnka v roce 2014 nevrátil Kočnerovi poté, co za ním přišel ve snaze prodat nahrávku Jaroslavu Haščákovi z Penty.

Trnka tvrdí: Jsem nevinný

Dobroslav Trnka u soudu prohlásil, že je nevinný a svou nevinu prokáže.

„Obžalobu odmítáme, máme za to, že se skutek nestal a můj klient ho nespáchal,“ řekl loni v září jeho obhájce Martin Krakovský.

Důležitým důkazem v tomto případě je nahrávka Trnkova rozhovoru s jeho dlouholetým přítelem Marianem Kočnerem. Na nahrávce se muži také hádají o audionahrávku Gorily. Kočner ji měl v minulosti prodat Jaroslavu Haščákovi z finanční skupiny Penta za milion eur s tím, že nebude mít k dispozici žádné kopie – a věc je prověřována i v případě trestního stíhání.

Jednu kopii nahrávky však měl – podle nahrávky a obžaloby – také bývalý generální prokurátor. Ze záznamu vyplývá, že se Trnka a jeho přítel Oskar Bereczek mezitím rozhodli, že se pokusí vyrobit další kopie Gorily – a pak půjdou vyjednávat s Haščákem. Trnka se na nahrávce s Kočnerem opakovaně obviňuje, že to nebyl jeho nápad, ale nápad jeho přítele Oskara.

Bývalý generální prokurátor od počátku nahrávku s Kočnerem zpochybňoval a tvrdil, že jde o kompilaci nebo že někdo napodobil jeho hlas. Proto bylo pondělní svědectví odborníků v této věci důležité.

Žádní herci, žádné rušení

Dvě soudní znalkyně, Zdenka Sabová a Adriana Farkašová, však při pondělním slyšení pravost nahrávky potvrdily. Podle Denníku N znalkyně Farkašová uvedla, že hlasy patří Trnkovi a Kočnerovi.

„V obou případech byla zjištěna maximální možná míra identifikace, která je při fonoskopii možná.“

Druhá znalkyně Sabová potvrdila, že tato nahrávka, stejně jako ostatní, na nichž vystupuje i Trnkův přítel Lórant Kósa, nebyly nijak upraveny a byly pořízeny vcelku.

Trnka již s médii nekomunikuje. Jeho právník Krakovský řekl Denníku N, že nahrávky nebyly pořízeny zákonným způsobem.

Bývalý nejmocnější muž prokuratury byl Kočnerem nahráván a nahrávky byly nalezeny v jeho mobilním telefonu během vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka.

„Klient nevěděl, že je nahráván, může jít o procesní informace, které nemohou být důkazem. To, že tam byly nějaké hlasy, je už zástupné,“ argumentoval právník Denníku N.

Podstrčili mu Gorilu?

U hlavního líčení vypovídal také znalec Roman Fundárek, který zkoumal Gorilu na notebooku označeném jménem Dobroslava Trnky a porovnával nahrávky s nahrávkami nalezenými na Kočnerově USB klíči.

„Znalec uvedl, že soubor s nahrávkami Gorilla byl do tohoto notebooku vložen pravděpodobně v prosinci 2007. Obhajoba v tomto případě tvrdí, že zvukový záznam mohl být do počítače někým podstrčen. Někdejšímu vlivnému muži státního zastupitelství hrozí až deset let vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele,“ dodává server Aktuality.sk.

(hrb)