INZERCE

Zdroj: Pixabay

Dovoz energie stojí Evropu 350 mld. eur ročně. Zimní balíček potřebujeme, říká ERÚ

Evropa je celosvětově největší dovozce energie. Ze třetích zemí nakupuje víc než polovinu své spotřeby a ročně ji to stojí víc než 9 bilionů korun ročně. 8 legislativních návrhů, které jsou součástí Zimního energetického balíčku (zkrácená verze v angličtině zde), jehož přípravy právě vrcholí, by to mělo změnit.

Jedním z hlavních cílů Zimního energetického balíčku je snížit energetickou závislost Evropské Unie. Klíčem jsou úspory a výroba elektřiny ze zdrojů, které nejsou závislé na dovozu fosilních paliv.

Není možné bezmezně spořit, není ale možné ani bezmezně obnovitelné zdroje podporovat. Musíme dbát i na náklady a dopady na zákazníky,“ upozornil Rostislav Krejcar, člen Rady ERÚ, na parlamentním semináři, který pořádala Solární asociace.

V Česku aktuálně probíhá aktivní spolupráce Energetického regulačního úřadu s Ministerstvem průmyslu a obchodu na přípravě na projednávání v Radě EU. Na evropské úrovni probíhá tak zvaný trialog – jednání mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Radou EU. Balíček má mimo jiné za cíl snížit emise CO2 o 40 % do roku 2030. Diskuze se stále vedou i o správném podílu obnovitelných zdrojů elektřiny na výrobě elektřiny. Podle informací Rostislava Krejcara zatím konečná dohoda v oblasti OZE nepadla a debata se stále točí mezi 27 a 35 procenty. Shoda se ale rýsuje alespoň na tom, že by to měl být cíl jednotný a pro všechny státy stejný.

České zastoupení v této otázce dlouhodobě prosazuje cíl na spodní hranici, naopak Evropský parlament se kloní na opačnou stranu.

Aktuální podrobnosti z jednání na konferenci představil Dirk Hendricks z organizace EREF (European Renewable Energies Federation). Teprve od minulého týdne to například vypadá, že tzv. gap filler mechanism bude povinný. Znamená to, že pokud se státy Unie nebudou k cílům roku 2030 postupovat dostatečně rychle, může Komise požadovat dodatečná opatření. Hendricks také potvrdil, že garance původu elektřiny (tedy potvrzení o tom, z jakých zdrojů byla energie vyrobená) zřejmě nebudou obchodovatelné. Podrobně o tom, co jsou garance původu elektřiny a jak se s nimi obchoduje si můžete přečíst v tomto článku České fotovoltaické asociace.

Vzhledem k tomu, že hlavním cílem Zimního balíčku je decentralizce výroby elektřiny, klíčové bude i to, jak bude definován malý energetický projekt a jaké bude mít podmínky.

Bude potřeba posílit práva prosumerů, jejich práva bude zastupovat někdo, o kom zatím nevíme, kdo to bude. Nevíme, jak bude zajištěno, aby nebyli na trhu znevýhodnění,“ řekl k tomu Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. Slovem prosumer se označuje výrobce, který produkuje elektřinu pro vlastní spotřebu a nově bude i prodávat přebytky do sítě. Logicky se předpokládá, že prosumeři budou využívat hlavně obnovitelné zdroje.

Dirk Hendricks přitom upozornil, že by země neměly vnímat balíček opatření jako hrozbu, ale spíš jako příležitost pro průmysl.

Vanda Kofroňová