Operační program Spravedlivá transformace (OPST) nabízí dotace v rámci 13 výzev v celkové výši 23,2 miliard korun. To znamená, že celá polovina finančních prostředků z programu je už nyní dostupná zájemcům a další výzvy budou v příštích třech měsících přibývat. Program dosud registruje žádosti o podporu za 12 miliard korun, uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nabízí pomocí tohoto programu dotace pro obyvatele, obce a firmy v krajích, které se musí vypořádat s útlumem těžby uhlí. Přispívá na aktivity, které pomáhají řešit jak sociální a hospodářské, tak environmentální dopady přechodu na nízkoemisní ekonomiku.

Operační program Spravedlivá transformace je zcela novým programem, který má pomoci regionům, jejichž hospodářství je silně provázáno s těžbou uhlí, zmírnit negativních dopadů jejího ukončování a usnadnit jejich přeměnu. Celkem se bude rozdělovat částka 41 miliard korun.

„Český OPST byl jedním z prvních programů spravedlivé transformace, který v EU vznikl. I tak jej Evropská komise schválila teprve v září 2022. Odchod od uhlí je výzvou pro řadu regionů po celé Evropské unii. V našem případě jde o Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že cílem programu je, aby finance směřovaly právě do oblastí, které jiné dotační programy nepokryjí vůbec nebo kde je třeba více peněz.

Stav čerpání a vypsaných výzev z programu Spravedlivá transformace. Zdroj: MŽP

„Pro uhelné kraje to jsou extra prostředky oproti ostatním regionům a zároveň jedinečná příležitost, jak proces jejich transformace urychlit. Do léta chceme vyhlásit dalších 23 výzev s alokací 5,2 miliard korun. Na konci prvního pololetí to bude dohromady 28,6 miliard korun,“ zmínil Hladík.

„Podpoříme rozvoj současných a také vznik nových malých a středních podniků, připravujeme výzvu na vzdělávání a rekvalifikaci v podnicích zasažených transformací. Pro veřejný sektor plánujeme například náborové příspěvky pro učitele nebo motivační příspěvky pro výzkumníky. A spustíme i výzvy na podporu obnovy území, tedy investice nejen do ochrany přírody a krajiny, ale i na budování turistické infrastruktury,“ vysvětluje dále Petr Hladík.

Mohlo by vás zajímat

Program nabízí celkem 42 miliard korun, které musí být proinvestovány nejpozději do konce roku 2029. Výzvu pro strategické projekty (více o nich se dočtete ve zprávě zde) se podařilo vyhlásit už loni v listopadu, tedy necelé dva měsíce po schválení samotného programu. Nyní je vypsaných celkem 13 výzev, u nichž termín pro překládání projektů zpravidla končí k 31. prosinci letošního roku.

  1. Strategické projekty Karlovarského kraje (2,9 miliardy korun)
  2. Strategické projekty Ústeckého kraje (7,3 miliardy korun)
  3. Strategické projekty Moravskoslezského kraje (8,7 miliardy korun)
  4. Technická pomoc v OPST (1,5 miliardy korun)
  5. Odborné učebny středních škol v Karlovarském kraji (180 milionů korun)
  6. Odborné učebny středních škol v Ústeckém kraji (500 milionů korun)
  7. Odborné učebny středních škol v Moravskoslezském kraji (200 milionů korun)
  8. Konektivita škol v Karlovarském kraji (180 milionů korun)
  9. Konektivita škol v Ústeckém kraji (500 milionů korun)
  10. Konektivita škol v Moravskoslezském kraji (100 milionů korun)
  11. Inovativní projekty oběhového hospodářství v Karlovarském kraji (100 milionů korun)
  12. Inovativní projekty oběhového hospodářství v Ústeckém kraji (940 milionů korun)
  13. Inovativní projekty oběhového hospodářství v Moravskoslezském kraji (300 milionů korun)

Operační program Spravedlivá transformace v tuto chvíli nabízí tři formy podpory. Vedle zmíněných strategických projektů, které doporučují jednotlivé kraje, jsou to tematické výzvy pro široké spektrum žadatelů podle jednotlivých témat.

Příkladem jsou aktuálně otevřené výzvy na podporu lepšího připojení a využívání internetu ve školách nebo modernizace jejich odborných učeben a pracovišť odborného výcviku za 1,5 miliardy korun.

Třetím druhem podpory jsou zastřešující projekty. Jde o výzvy zaměřené na menší a typově podobné projekty, které jsou průběžně vyhlašovány jednotlivými kraji. Ty fungují na podobném principu jako například kotlíkové dotace.

Kraje si zažádají o finanční prostředky, které pak samy podle závazných pokynů nabízejí přes krajské výzvy přímo jednotlivým žadatelům. Tady půjde o investice do digitalizace nebo inovací pro firmy i veřejný sektor. V druhé polovině letošního roku začnou nabíhat první výzvy pro soukromý sektor.

Jan Hrbáček, David Tramba