Sobota, 27. listopadu, 2021

Dosud mohli policisté zasahovat jen při vzpouře vězňů, v pandemii je vláda povolá k vnější ostraze věznic

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zajištění vnější ostrahy věznic a detenčních ústavů na strážných věžích a výkon strážní služby na vstupech a vjezdech i ve strážních hlídkách by v případě pandemie nebo živelné katastrofy mohli nově za příslušníky Vězeňské služby vykonávat policisté. Bez této novely zákona by v současné pandemii koronaviru došlo k paralýze plnění úkolů Vězeňské služby, stojí v důvodové zprávě k novele zákona o Vězeňské službě. Policisty povolá vláda nařízením.

Novelu zákona o vězeňské službě schválila v pátek 4. prosince 2020 ve zrychleném jednání poslanecká sněmovna. „Není možné nehlídat vězně,“ zdůvodnila potřebnost novely ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ovšem upozornil na to, že u republikové policie je neobsazeno 3500 míst a 1500 policistů je v karanténě kvůli koronaviru. Za chybějící policisty by podle něj mohli nastoupit vojáci.

Dosud jen zásah proti vězňům, nyní hlídání

Stávající právní úprava dosud neumožňovala, aby byli příslušníci Policie České republiky povoláni k plnění úkolů Vězeňské služby s výjimkou vzpoury: „V § 24 odst. 2 zákona se Vězeňské službě umožňuje požádat o zásah Policii České republiky, tato možnost je však omezena na mimořádné situace typu vzpoury ve věznici, vazební věznici nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence, kdy cílem takového zásahu je obnovení pořádku a bezpečnosti v objektech střežených Vězeňskou službou; jde o součinnost při (jednorázovém) zásahu, nikoli tedy při dlouhodobějším plnění úkolů Vězeňské služby,“ uvádí se v důvodové zprávě k novele zákona.

Tento stav by podle důvodové zprávy mohl zcela paralyzovat plnění některých úkolů Vězeňské služby. Na které práce ve věznicích by nyní mohli být policisté odveleni? „Policisté či jiné osoby plnící úkoly Policie povolaní k plnění úkolů Vězeňské služby by byli využiti k zajištění vnější ostrahy věznic, vazebních věznic a ústavů pro výkon zabezpečovací detence (samostatný výkon služby na strážních věžích), k výkonu strážní služby na vstupech a vjezdech do věznic a ve strážní a zásahové hlídce,“ stojí doslova v důvodové zprávě. Úplný materiál je zde. Policisty k vězňům povolá nařízením vláda Jak vyplývá z návrhu, policisté by byli povoláváni k vězňům nařízením vlády: „Cílem…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit