Německé konzervativní strany CDU a CSU se jednoznačně přihlásily k jaderné energetice. Pokud tyto opoziční strany vyhrají příští volby do Bundestagu, chtějí znovu zprovoznit jaderné elektrárny odstavené v minulých letech. Závazné rozhodnutí chce CSU učinit o tomto víkendu na stranické konferenci v Augsburgu, jak uvedl web deníku Handelsblatt.
„Poslední jaderné elektrárny byly odstaveny, ale demontáž ještě nezačala,“ řekl Handelsblattu Sebastian Brehm, šéf odboru malých a středních podniků CSU. Potvrzuje to expertní zpráva francouzské společností Framatome, podle které lze ještě spustit pět jaderných reaktorů, které byly odstaveny jako poslední a ve kterých dosud nezačala demontáž zařízení. Již na konci září vyzvaly CDU a CSU v Bundestagu k moratoriu na demontáž posledních odstavených bloků.
CSU doufá, že jaderná energetika pomůže především průmyslu. „Ještě nejsme v bodě, kdy bychom mohli používat vodík,“ vysvětlil Brehm rozhodnutí. Místo toho se dál ve velkém využívá hnědé uhlí a jaderná energie se do Německa dováží ze zahraničí, hlavně z Francie.
Poslanecký klub CDU/CSU navíc prosadil vyšetřovací výbor. Komise má prověřit, zda ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) skutečně nezávisle zkoumal konec jaderné energetiky v roce 2022. Tehdy bylo předmětem kritiky, že ideologicky stanovený konec jaderné energetiky může zemi poškodit v době energetické krize, která vypukla v důsledku ruského útoku na Ukrajinu v únoru 2022. „Existuje stále více důkazů, že k nezávislému přezkumu, jak tvrdil ministr Habeck, nikdy nedošlo,“ řekl Handelsblattu předseda výboru Stefan Heck (CDU).
Mohlo by vás zajímat
Poslední německé jaderné reaktory byly odstaveny v dubnu 2023. Jednalo se o jaderné bloky Emsland energetické společnosti RWE, Neckarwestheim 2 v majetku EnBW a Isar 2 patřící koncernu E.ON. Předcházela tomu ostrá hádka uvnitř semaforské koalice tvořené sociálními demokraty (SPD), Zelenými a liberály z FDP. Závazný termín pro konec jádra nakonec svým rozhodnutím stanovil kancléř Olaf Scholz (SPD).
Obrat v CDU přichází ve chvíli, kdy německá ekonomika stagnuje a jedním z hlavních problémů země jsou drahé energie a nedostatek stabilního výkonu elektráren. CDU a CSU nově sázejí na politiku technologické neutrality, kdy mají dostat šanci všechny nízkoemisní elektrárny včetně jaderných. Politický program CDU také poněkud odvážně navrhuje postavit první fúzní reaktor na světě.
(dtr)