K návrhu stavebního zákona přišlo asi 4500 zásadních připomínek. Spousta z nich se ale překrývá, reálně to tedy bude mnohem méně. V rozhovoru s ČTK to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Nejzásadnější byly podle ní připomínky k míře samostatnosti obecních stavebních úřadů a nezávislosti obcí při sestavování územních plánů. Vláda si od zákona slibuje výrazné zkrácení a zjednodušení povolování staveb. Podle údajů Světové banky patří Česko ve vyřízení stavebního povolení na 157. místo ze 190 porovnávaných zemí.
„Definitivní číslo s počtem připomínek teprve oznámíme, protože je tam mnoho duplicit. Mezi připomínková místa patří třeba jednotlivé kraje. A ty často využily funkci kopírování a vkládání. Takže máme kolikrát 14 stejných připomínek na jedno téma. Největší objem byl k institucionálnímu modelu, což jsme věděli. A také k územnímu plánování,“ řekla Dostálová.
Za velmi důležitou označila pondělní dohodu se Svazem měst a obcí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podle ní upraví návrh stavebního zákona tak, že úředníci odpovědní za stavební řízení na úrovni obcí nebudou převedeni do nového státního modelu s Nejvyšším stavebním úřadem. Původně mělo pod stát přejít 13.500 úředníků, nyní to bude asi 7000.
„Připravili jsme několik kompromisních variant. Ta výsledná nebyla jediná, kterou jsme probírali. Věděli jsme, že každý musíme nějak ustoupit. A myslím, že nakonec vzniknul rozumný a vyvážený kompromis. Abychom nevzdalovali službu od občana, ale zároveň jsme zachovali mechanismy pro případ, že úřady nekonají tak, jak mají,“ uvedla dále Dostálová. Zákon by měl podle dohody zachovat stavební úřady na úrovni obcí. Dále by ale rozhodovaly státem řízené krajské úřady a centrála. Rovnou na úrovni státu by se měly řešit liniové a velké veřejně prospěšné stavby.
„Pokud jde o samostatnost měst obcí při sestavování územních plánů, musíme ohlídat, aby se tam na jednu stranu promítly jejich zájmy. Ale na druhé straně musí být ochrana veřejných zájmů. Chápu, že obcím nemůže nikdo nařizovat, co kde bude. Města mají určitě zdroje a personální obsazení, aby si mohly pořídit územní plány. Ale malé obce na to mít nebudou,“ doplnila ministryně. Kvůli územnímu plánování MMR jedná s velkými městy. Tento týden jsou na programu Brno, Ostrava a Zlín.
Jak Dostálová dále uvedla, v připomínkovém řízení je ochotná dělat kompromisy. „Ovšem musíme všichni sledovat společný cíl. A to je zrychlit, zjednodušit a dodržet lhůty. To jsou pro mě zásadní momenty, které u stavebního řízení musím ohlídat. Když máme společný cíl, tak pojďme hledat cestu. A my jsme připraveni k jakémukoliv dialogu.“
Dostálová se při přípravě zákona setkala s názory, že místo nové normy by stačilo stavebnictví digitalizovat. To však důrazně odmítá. „Digitalizace nám určitě pomůže, ale do nově nastaveného systému. Žebříček Světové banky je založený na lhůtách načtených ze zákona. A aktuálně je v Česku k získání potřebných razítek potřeba 246 dní. To je třeba výrazně zkrátit,“ sdělila ministryně. Světová banka vychází z legislativních dat pro povolování skladových prostor. V nejrychlejším Singapuru je k získání povolení potřeba 35 dní. V Evropě je nejrychlejší Dánsko se 64 dny.
Dostálová plánuje také jednání se soudci. Například Nejvyšší správní soud minulý týden uvedl, že zákon by měl být stažen z projednávání. „Já těm jejich připomínkám rozumím. Spousta věcí je potřeba technicky upravit. Ale není tam nic, co by se nedalo odstranit. Ke každému zákonu jsou připomínky, od toho tady to připomínkové řízení máme. Ovšem kdyby se měl po každé připomínce stahovat zákon, tak to můžeme dělat do nekonečna,“ dodala ministryně.
-čtk-