Pojďme vrátit výrobu solárních panelů zpět na náš kontinent. S touto ambicí vznikla v úterý 23. února Evropská solární iniciativa, za kterou stojí oborová asociace SolarPower Europe a inovační hub EIT InnoEnergy. Cílem iniciativy je snížení závislosti na dovozu z Číny a dosažení roční výroby solárních panelů v Evropě v objemu 20 gigawattů za rok.
Evropští výrobci tak chtějí získat pozice, o které přišli před více než deseti lety. Po roce 2008 totiž světový trh doslova převálcoval příliv levných fotovoltaických panelů z Číny a dalších zemí východní Asie. Platilo to i pro Česko v době solárního boomu let 2009 a 2010, kdy trh ovládli čínští výrobci, jmenovitě například Suntech, Yingli, Trina Solar a Canadian Solar. Výrobní kapacity v České republice naopak zanikly: německý Schott Solar zavřel závod ve Valašském Meziříčí, dlouho se na trhu neudržel ani kapitálově český výrobce FitCraft Production.
Evropská solární iniciativa, kterou v Česku zastupují Svaz moderní energetiky a Solární asociace, chce zabránit tomu, aby závislost na čínských dodavatelích zůstala navždy. Ve hře je byznys v objemu 40 miliard eur ročně a 400 tisíc přímých i nepřímých pracovních míst. Jejich záměr podpořila eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová a eurokomisař pro evropský vnitřní trh Thierry Breton. „Vrátit výrobu solárních panelů do Evropy je také šance pro pracovní příležitosti v Česku. Máme šikovné vývojáře i inženýry, kteří vyvíjejí nová technologická řešení zlevňující fotovoltaické moduly,” uvedl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.
První pozitivní zprávy z oboru již přicházejí. Švýcarský podnik Meyer Burger investuje do výroby inovativních solárních modulů s účinnosti až o 25 procent vyšší, než jakou vykazují běžné křemíkové články. Se zahájením výroby počítá již v druhém čtvrtletí letošního roku. Solární články bud vyrábět v německém Thalheimu a fotovoltaické moduly kompletovat ve Freibergu. Roční produkce bude v první fázi 400 megawattů, v další fázi se má zvýšit na 1400 megawattů za rok.
David Tramba