INZERCE

Jedna z řady instalací střešní fotovoltaické elektrárny v Česku. Foto: tisková zpráva ČEZ ESCO

Doporučení Komory OZE vládě: rychlejší povolování zelené energetiky, konec měření na tři fáze

Do debaty o řešení energetické krize se zapojila také Komora OZE, sdružující část firem podnikajících v zelené energetice. Připravila a předala ministerstvům návrhy opatření, jež mají zajistit rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů v České republice. Jedná se například o usnadnění povolovacích řízení a odstranění třífázového měření, které lidem komplikuje pořízení střešní fotovoltaiky.

Návrhy opatření pro rychlejší a snazší výstavbu obnovitelných zdrojů energie předala Komora OZE relevantním ministerstvům – průmyslu a obchodu, životního prostředí a pro místní rozvoj. Vzhledem k tomu, že si předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa získal pověst zdatného lobbisty, který má na ministerstvo životního prostředí i průmyslu dveře otevřené, mohou tyto snahy uspět.

Co konkrétně Komora OZE navrhuje? Jedná se hlavně o následující body:

  • Definovat v legislativě výstavbu výroben z obnovitelných zdrojů energie jako veřejný zájem, podobně jako to platí pro velké zdroje energie. To by mělo zrychlit jejich výstavbu.
  • Vymezení právní formy a fungování komunitní energetiky (energetických společenství a společenství pro obnovitelné zdroje energie), které běžným lidem usnadní sdílení vyrobené energie a zajistí cenově dostupnější energie.
  • Povinnost součtového měření pro všechny napěťové hladiny a odbourání kontroverzního měření elektřiny z domácí fotovoltaiky na tři fáze. Tím lze zkrátit čekací lhůty a zlevnit pořízení střešních solárních elektráren, které dnes závisejí na dovozu speciálních střídačů z Číny.
  • Zvýšení hranice pro povinnost být držitelem licence na výrobu elektřiny a nutnost získat stavební povolení na 50 kW instalovaného výkonu. A také zjednodušené povolovací řízení pro obnovitelné zdroje do jednoho megawattu.
  • Vymezení lokalit vhodných pro rozvoj zelené energetiky (třeba stavbu větrných elektráren), kde by investor nemusel čekat dlouhé roky za výsledek řízení EIA.

„Potřebujeme rychle instalovat a stavět. Potřebujeme nahradit v energetice i malospotřebiteli využívaný ruský plyn pomocí elektřiny, plynu a tepla z obnovitelných zdrojů. Tím snížíme náklady na energie domácností, firem, spolků i obcí a zároveň snížíme cenu energie na trhu. Regulovatelné obnovitelné zdroje jako je bioplyn, stejně jako sdílení energie a akumulace všech forem pomůžou vyrovnávat soustavu,” uvedl Štěpán Chalupa na úterní tiskové konferenci.

„Malé vodní, větrné, biomasové či bioplynové nebo geotermální zdroje by měly mít stejný přístup na trh a měly by být stavěny rychleji v režimu takzvaného veřejného zájmu. U výroben biometanu bychom měli jít ještě dál a přípojky k distribučnímu potrubí zemního plynu řešit jako krizovou infrastrukturu,” doplnil šéf Komory OZE.

Návrhy Komory OZE jsou v souladu se strategií REPowerEU, kterou představila Evropská komise v polovině května. Cílem těchto opatření je zajistit co možná nejrychlejší ukončení závislosti na dovozu paliv z Ruska, ale také svižnější tempo při přechodu energetiky od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům.

David Tramba