Europoslanci volají po mírnějším pravidlu pro naplnění plynových zásobníků před zimní sezónou. Současný požadavek je prý moc náročný a vyvolává spekulace na trhu s plynem – i růst jeho ceny. Podle poslanců z výboru pro průmysl a energetiku bude stačit, když závazný cíl pro naplnění zásobníků klesne z 90 na 83 procent.

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) ve čtvrtek podpořil návrh Evropské komise, která chce prodloužit požadavky na skladování plynu v zemích EU do konce roku 2027. Pokud by ke změně nedošlo, požadavek na nejméně 90procentní naplnění zásobníků by skončil letos v prosinci.

Cíl lze v nouzi snížit na 75 procent

Takový požadavek podle některých expertů vyvolává napětí na trhu s plynem. Trh je ve stresu, že doplnění kapacity zásobníků v zemích EU ze současných 38 procent na 90 procent do začátku listopadu nebude lehký úkol; výsledkem je tlak na vyšší cenu zemního plynu.

Poslanci z výboru ITRE proto navrhují snížit cíl plnění z 90 procent na 83 procent. Současně má stačit, když limit bude splněn kdykoli mezi 1. říjnem a 1. prosincem každého roku (tedy ne nutně k 1. listopadu). V případě nepříznivých podmínek na trhu, jako je narušení dodávek nebo vysoká cena, bude možné limit pro naplnění zásobníků snížit až na 75 procent.

Příslušný návrh, který zpracoval předseda výboru Borys Budka (EPP), byla přijata 64 hlasy pro a 10 proti, dvanáct členů výboru se zdrželo hlasování. O návrhu se má hlasovat na příštím plenárním zasedání Evropského parlamentu, které se koná od 5. do 8. května ve Štrasburku.

Mohlo by vás zajímat

Reakce na nepřátelský krok Ruska

Evropská unie zavedla požadavky na minimální naplnění plynových zásobníků před topnou sezónou v reakci na energetickou krizi roku 2022. Tu tehdy způsobilo hlavně výrazné omezení dodávek ruského plynu na evropské trhy. Cena plynu v létě roku 2022 vylétla až na 350 eur/MWh, poté opět klesla. Dnes je cena na burze TTF desetkrát nižší; plyn s dodávkou v následujících měsících se obchoduje za zhruba 34 eur/MWh (před energetickou krizí to bývalo 15 až 30 eur/MWh, pozn. red.).

Evropská plynárenská asociace GIE na svém webu uvádí, že evropské plynové zásobníky byly ve středu 23. dubna ráno zaplněny z 37,5 procenta. Od počátku dubna dochází k doplňování zásob o zhruba 0,2 procentního bodu za den. Zásobníky na území České republiky byly naplněné na 38,5 procenta maximální kapacity (bez zásobníku SPP Storage, který slouží pro potřeby Slovenska, je to cca 31 %).

Více o současné situaci trhu s plynem se dočtete ve zprávě Drahý plyn a prázdné zásobníky? Opak je pravdou, cena klesá a zásoby přibývají.