INZERCE

Pyrotechnici prověřují terén po výbuších v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014. Foto: Policie ČR

Dopady výbuchů ve Vrběticích. Chystá se komplexní zákon o nakládání s municí. Platit by měl ale až v roce 2025

Nejen výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích, ale i mezery v zákonech, zapříčinily, že se má v České republice změnit zákonná úprava nakládání s municí. Novela je připravovaná na ministerstvu vnitra. Chystanou zákonnou úpravu projedná kabinet Petra Fialy na konci roku a začít platit by měla až v roce 2025. V souvislosti s přijetím nového zákona o zbraních dojde k celkové změně systému nakládání se zbraněmi, střelivem a municí na území České republiky. Munice bude vyčleněna ze zákona o zbraních a bude řešena samostatným právním předpisem.

Cílem návrhu právního předpisu je komplexní úprava nakládání s municí na území České republiky speciálním právním předpisem. Nový systém nakládání s municí bude vycházet ze stávajícího systému zavedeného novelou zákona, kterým se mění zákon o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních) a další související zákony.

„Kvalitní, robustní a racionální systém nakládání s municí drženou soukromými subjekty je součástí bezpečnostního systému státu,“ stojí v materiálu pro vládu, se kterým se mohl Ekonomický deník seznámit.

Nová právní úprava bude mít oproti stávající zvýšený dopad na státní rozpočet v souvislosti s případným rozšířením funkcionalit centrálního registru zbraní. Náklady spojené s předmětným rozšířením budou ale pokryty ze strany policie v souvislosti s navrhovanou novou právní úpravu v oblasti zbraní a střeliva – úpravou centrálního registru zbraní.

Ačkoli se problematika nakládání s municí a provádění pyrotechnického průzkumu týká pouze velmi omezeného okruhu osob, tvoří příslušná právní úprava poměrně rozsáhlou zvláštní hlavu současného zákona o zbraních.

V souvislosti s přijetím nového zákona o zbraních dojde k celkové změně systému nakládání se zbraněmi, střelivem a municí na území České republiky.

Munice bude vyčleněna ze zákona o zbraních a bude řešena samostatným právním předpisem, při současném respektování systémových změn zavedených novým zákonem o zbraních zejména v oblasti digitalizace veřejné správy.

Oproti dnešnímu zákonu o zbraních bude počet prováděcích právních předpisů nového zákona snížen. Při formulaci těchto prováděcích právních předpisů budou zásadně zohledněny též dopady nového stavebního práva (včetně úplného vypuštění úpravy některých otázek, jako jsou např. konstrukční požadavky na muniční skladiště, které budou nově upraveny mezi stavebně-technickými požadavky na výstavbu v působnosti stavebního zákona). I vzhledem k tomu, že mnohé prováděcí předpisy se dnes dotýkají gescí více resortů, bude preferována forma nařízení vlády.

„Podobně jako v případě nového zákona o zbraních bude právní úprava zjednodušena a bude odstraněna nadbytečná administrativní zátěž. Současně budou v případě nakládání s municí zohledněna specifická rizika související s tímto typem materiálu. Přitom budou vzaty v úvahu zkušenosti s mimořádnou událostí v areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku (2014), a to včetně nových informací, které vyšly v souvislosti s těmito událostmi v poslední době najevo,“ stojí ve vládním materiálu, který by měl kabinet Petra Fialy dle předpokladů projednat letos v prosinci.

„Nepřijetím speciálního zákona o munici by po zrušení (hlavy III) zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění pozdějších předpisů, zcela absentovala právní úprava nakládání s municí na území České republiky. Práce na návrhu nového zákona o munici navážou na návrh zpracovaný v roce 2019 a předložený Legislativní radě vlády,“ varuje interní vládní dokument, který sepsala Milena Bačkovská z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Ministerstvo vnitra vyhodnotilo i možná korupční rizika chystané předlohy.

„Vydávání muničních průkazů, muničních licencí, povolení a vedení dalších správních řízení podle zákona může představovat korupční riziko. Toto riziko je minimalizováno jednak samotnými postupy podle správního řádu, víceinstančností, soudním přezkumem a důslednou kontrolou dotčených správních orgánů,“ míní Milena Bačkovská.

Žádná fatální změna, tvrdí zbrojařské firmy

A co na chystané změny říkají dotčené subjekty? Ekonomický deník oslovil klíčové české zbrojovky, ale odpovědí přišlo málo.

„S vámi zmiňovanou legislativou jsme obeznámeni, ale nepředpokládáme, že by na naši společnost měla nějaký zásadní dopad,“ uvedla například tisková mluvčí společnosti Omnipol Marika Přinosilová.

„Informace jsem probral s vedoucím naší balistické zkušebny. Čteme-li je správně, tyto zákonné úpravy by se nás neměly dotknout nějak zásadně (záleží na případném pozdějším výkladu). Významný vliv a dopad, především finanční, na nás měly novelizace, které již proběhly,“ doplnil mluvčí státem vlastněné společnosti Explosia Martin Vencl.

„Děkujeme za zaslání dotazů a podkladů. Sellier & Bellot se ankety nezúčastní,“ zareagovala mluvčí vlašimské zbrojovky Sellier & Bellot Petra Javornická.

Jan Hrbáček