INZERCE

Firma může na energicích ušetřit až stovky tisíc korun. Umožňují to i projekty z energetického kurzu. Foto: Pixabay

Dopad vysokých cen? Spotřeba zemního plynu v Česku prudce klesla

Spotřeba plynu očištěná o vliv počasí byla v letošním prvním čtvrtletí o 11 procent nižší než loni. Vysvětlit to lze tím, že rekordně vysoké ceny plynu donutily do průmyslové podniky i ostatní spotřebitele k omezení spotřeby. Odběr elektrické energie ze sítě se oproti loňsku téměř nezměnil.

Jak propočítali analytici firemní skupiny Amper, celková spotřeba elektřiny byla v letošním prvním čtvrtletí o 2,8 procenta nižší než ve stejném období loňského roku. Tento pokles však lze vysvětlit vlivem počasí; uplynulá zima totiž byla jednou z nejteplejších za dobu měření. Po očištění od vlivu počasí je tak spotřeba za první kvartál vyšší o 0,4 procenta než v roce 2021.

Stejné vysvětlení však nefunguje v případě zemního plynu. Tady i po zohlednění vlivu počasí stále vychází propad spotřeby v meziročním srovnání o nevídaných 11 procent. Pád spotřeby lze sledovat již od třetího kvartálu minulého roku. Tedy jistě nikoliv náhodou od doby, kdy začala cena plynu na burzách růst do extrémních hodnot.

„V Amperu pracujeme s hypotézou, že ceny plynu jsou již tak vysoké, že rychle začíná fungovat elasticita poptávky a lidé i podniky spotřebu plynu již snížili a dále snižují. V každém případě válka o Ukrajinu představuje o jeden řád dramatičtější dopad na energetiku, než měla pandemie koronaviru,“ konstatuje Jan Palaščák, šéf a vlastník skupiny Amper.

Vývoj spotřeby elektřiny a zemního plynu v Česku po čtvrtletích. Zdroj: Amper Meteo

Počasí naopak přálo výrobě elektřiny v solárních a větrných elektrárnách. Produkce fotovoltaických elektráren byla v prvním kvartálu meziročně vyšší o celých 56 procent. Větrné elektrárny meziročně vyrobily dokonce o 63 procent víc elektrické energie. Výjimečný z tohoto hlediska byl měsíc únor, kdy se vyrobilo 2,5násobně více. Méně často se vyskytovaly námrazové stavy, které v zimě omezují provoz větrníků.

Oproti minulému roku si pohoršila výroba vodních elektráren, kde nastal pokles o 19 procent. Je to dáno příznivým výsledkem v loňském roce, oproti „suchým“ rokům 2015 až 2019 produkce energie vzrostla. Větrné, vodní a solární elektrárny v pvním kvartálu roku 2022 dohromady pokryly 6,1 procenta spotřeby elektrické energie v České republice.

Jedná se zatím o předběžné údaje. Přesnější statistiky o vývoji výroby a spotřeby elektřiny v Česku vydává Energetický regulační úřad, ale až několik měsíců po skončení daného kvartálu.

Tomáš Rovný