INZERCE

Výroba turbiny pro australskou spalovnu odpadů. Zdroj: tisková zpráva Doosan Škoda Power

Generátory i plynové turbíny Made in Czechia. Doosan investuje miliardy do rozšíření výroby v Plzni

Český průmysl těží z plánované investice do nových jaderných bloků, a to už teď, před vyhlášením vítěze dukovanského tendru. Jihokorejský průmyslový koncern Doosan oznámil investici do rozšíření výroby v dceřiné společnosti Doosan Škoda Power. Jen první etapa, která zahrnuje spuštění výroby generátorů, představuje investici ve výši 3 miliardy korun.

Hlavní obrysy plánované investice oznámili dnes během tiskové konference v Praze na Žofíně zástupci koncernu Doosan. Nejprve potvrdili, že v případě, že korejská společnost KHNP vyhraje soutěž na stavbu dvou až čtyř jaderných bloků v Česku, tak turbíny pro nové bloky vyrobí právě Doosan Škoda Power. Zajímavější v dlouhodobém horizontu však může být rozšíření výroby v Plzni o generátory o výkonu do 300 MW a plynové turbíny.

„Rozhodli jsme se přenést do České republiky technologii pro výrobu vzduchem chlazených generátorů pro dodávky do elektráren včetně malých modulárních reaktorů tak, aby se český průmysl významně podílel na projektech skupiny Doosan na světových trzích. Zároveň v Plzni plánujeme vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín, které přinese více pracovních míst a a zařadí Českou republiku na mapu několika málo výrobců na světě,“ uvedl Seungwoo Sohn, který v koncernu Doosan Enerbility vede divizi Power Services Business.

Generátory nacházejí uplatnění v klasických elektrárnách, ale i v těch jaderných. Provozní ředitel společnosti Doosan Škoda Power Daniel Procházka doplnil, že český podnik jedná o spolupráci hned s několika budoucími dodavateli malých a středních reaktorů. Jmenovitě zmínil společnosti Rolls-Royce, GE Hitachi a Holtec, francouzský reaktor Nuward a jihokorejský iSMR.

Další výrobce nedostatkového zboží

Doosan Škoda Power se dnes zaměřuje na výrobu parních turbín, a to bez související dílu – generátoru. Velkou výhodou může být do budoucna také dnes oznámené rozšíření výrobního portfolia o 100megawattové plynové turbíny. Zájem o stavbu plynových elektráren v Česku i jinde v Evropě rychle roste. Výrobců plynových turbín je poměrně málo, trhu dominují koncerny GE a Siemens. Zájemci o jejich pořízení se musejí postavit do dlouhé fronty a čekat.

Jak dále zdůraznili top manažeři Doosanu na dnešní tiskové konferenci, v Plzni se budou vyrábět plynové turbíny „hydrogen ready“ – tedy připravené na budoucí spalování vodíku místo zemního plynu. Jihokorejský koncern tím reaguje na požadavek Evropské unie na dekarbonizaci energetiky a rychlý odklon od spalování fosilních paliv.

Tím však dobré zprávy pro český průmysl nekončí. Zástupci jihokorejské Doosan Enerbility podepsali dohody o spolupráci s českými společnostmi Škoda JS, Vítkovice, ZAT a MICo, která se týká výroby komponentů pro jaderné elektrárny. Pro připomenutí: pokud korejská státem ovládaná KHNP vyhraje český jaderný tendr, výrobcem klíčových dílů a technologií pro nové bloky Dukovan (a případně i Temelína) bude právě Doosan Enerbility.

Doosan Škoda Power je významným světovým výrobcem parních turbin pro různé typy elektráren – uhelné, paroplynové, jaderné, spalovny biomasy a odpadů, ale také koncentrační solární elektrárny. Historicky byl součástí skupiny Škoda Plzeň, od roku 2009 jej vlastní korejský strojírenský koncern Doosan. V roce 2022 zaznamenal Doosan Škoda Power růst čistého zisku na 565 milionů korun, tržby stouply skoro o 40 procent na 3,99 miliardy korun.

David Tramba