Polský premiér Donald Tusk dnes vyzval vyzval k posílení bezpečnosti na hranici Evropské unie s Ruskem, k financování pomoci Ukrajině ze zmrazených ruských aktiv a k urychlenému přijetí nových pravidel, podle kterých by země EU měly platit za svoji obranu a bezpečnost. „Konec řečí, je třeba jednat!“, napsal Tusk na svém účtu na sociální síti X.

„1. Financujme pomoc pro Ukrajinu ze zmrazených ruských aktiv. 2. Posilme ochranu vzdušného prostoru, ostrahu Baltského moře a hranic EU se Ruskem. 3. Přijměme v EU urychleně nová fiskální pravidla pro financování bezpečnosti a obrany,“ uvedl polský ministerský předseda. Polsko v tomto pololetí sedmadvacítce předsedá a jednou z jeho priorit je bezpečnost.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v uplynulých dnech svolal dvě schůzky s lídry evropských zemí, aby s nimi jednal o tom, jak zvýšit výdaje na obranu v době, kdy americký prezident Donald Trump zesiluje snahy o ukončení války na Ukrajině podle ruských not. Tusk po pařížském summitu řekl, že na výdaje na obranu a bezpečnost by se neměla vztahovat rozpočtová pravidla Evropské unie.

Donald Tusk, jehož pozice je v současné době v evropské politice posílena právě o unijní předsednictví, se tak postavil do čela dosud prakticky neexistujícího evropského odporu proti Trumpově kolaborantské politice vůči Kremlu. Jeho návrh je prvním krokem směřujícím k faktické reakci na skutečnost, že Washington přestal ze dne na den být de facto spojencem Evropy (ačkoli jej k tomu dosud de iure zavazuje spojenecká Severoatlantická smlouva).

Mohlo by vás zajímat

V úterý se poprvé po třech letech sešli vysoce postavení představitelé USA a Ruska, které válku vůči Ukrajině před necelými třemi rozpoutalo. Zástupci Kyjeva pozvánku na rozhovory v Rijádu nedostali; naopak Trump označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za diktátora. Při následné schůzce zemí G7 Američané požadovali, aby ruská agrese na Ukrajinu dostala eufemistický název „konflikt na Ukrajině“.