INZERCE

Střešní fotovoltaická elektrárna. Zdroj: Wikimedia Commons (CC SA-BY)

Domy sobě. Veolia nabízí fotovoltaické panely pro paneláky a bytovky

Společnost Veolia Energie vstupuje na trh střešních fotovoltaických elektráren. Upozornila na sebe poněkud netradičním způsobem. Nechala si u agentury STEM/MARK zpracovat průzkum, z kterého vyplývá, že více než polovina Čechů zvažuje pořízení solárních panelů na střechu svého domu, ale odrazuje je vysoká cena i administrativní náročnost.

Veolia vstupuje do nového byznysu pod značkou Domy sobě. Zatímco její konkurenti cílí hlavně na majitele rodinných domků, Veolia se zaměřuje na bytové domy a sdružení vlastníků bytů. Nabízí jim snížení účtů za elektřinu až o 35 procent a průměrnou návratnost investice za 7,5 roku. Podmínkou úspěchu je sdružení domácností do společného odběrného místa tak, aby celý bytový dům mohl odebírat elektrickou energii od jednoho dodavatele – a také ze společné fotovoltaiky.

Jak ukázal výše zmíněný průzkum agentury STEM/MARK, vážný zájem o pořízení střešní solární elektrárny má 24,5 procenta dotázaných. Dalších 26 procent by o takové možnosti bylo ochotno uvažovat a 4,5 procenta lidí uvedlo, že již v současnosti střešní fotovoltaiku má. Zbytek oslovených zatím o takové investici neuvažoval, nebo o fotovoltaické panely nemá zájem.

Průzkum dále odhalil, že o pořízení fotovoltaiky uvažují nadprůměrně často lidé s vysokoškolským vzděláním, s čistým příjmem přes 40 tisíc měsíčně a obyvatelé obcí do 5 tisíc obyvatel. O pořízení fotovoltaických panelů naopak nikdy neuvažovali nejčastěji lidé ve věku 45 až 59 let a obyvatelé Prahy a dalších velkých měst. „Důvodem, proč lidé v Praze a větších městech o využití solární fotovoltaiky neuvažují, je s největší pravděpodobností fakt, že ani o možnosti instalace solárních panelů na střechy bytových domů netuší,” vysvětluje Radomil Valeš z projektu Domy sobě.

Zájem Čechů o fotovoltaiku podle průzkumu agentury STEM/MARK. Zdroj: tisková zpráva Veolia/Domy sobě

Téměř polovina lidí uvádí, že hlavní motivací pro pořízení malé solární elektrárny je úspora peněz za elektřinu ze sítě. Další motivací je pak větší energetická soběstačnost (25,3 procenta dotázaných) a snižování ekologické zátěže (8,3 procenta).

Co tedy Čechům brání, aby se do toho pustili? Účastníci průzkumu tvrdí, že největší bariérou pro instalaci malé solární elektrárny na střechy rodinných a bytových domů je jejich cena (to uvedlo 68 procent respondentů). Mezi další důvody patří nedostatek informací, malá podpora ze strany obcí a také administrativní náročnost celého procesu.

Podle údajů České solární asociace bylo v České republice loni instalováno 6293 nových solárních elektráren s celkovým výkonem 51,4 megawattu. Z toho střešních elektráren na rodinných domech bylo 4846 s celkovým instalovaným výkonem 22,6 megawattu. Počet instalací na střechách bytových domů je zatím minimální. Nejvíc střešních fotovoltaik v posledních letech instalují společnosti ČEZ a S-Power.

Tomáš Rovný