INZERCE

Jedna maska nahradí desítky jednorázových respirátorů. Foto: archiv redakce

Domácí textilní roušky zachytí jen 8,12 % cigaretového kouře, který má stejnou strukturu jako vir. Pro ochranu před koronavirem jsou proto zcela nedostatečné.

Domácí textilní roušky zachytí jen 8,12 % cigaretového kouře, který má stejnou strukturu jako vir. Pro ochranu před koronavirem jsou proto zcela nedostatečné. Vyplývá to z výsledků testu účinnosti roušek.

Rouška, kterou si lidé vyrábí doma je naprosto nedostatečná, v ochranně před virem. Její účinnost (záchyt virové nálože) je pouhých 8,12 %. Zejména nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, například onkologicky nemocní, senioři či lidé v první linii by tyto roušky neměli vůbec používat. Neuspokojivých výsledků dosáhly i roušky rozeslané Vládou ČR seniorům, chirurgické roušky či respirátory FFP2. Účinnosti vyšší než 95 % dosáhly pouze české nanomasky, nanorespirátory, či nanoroušky české výroby. Vyplývá to z testu plzeňské společnosti WPA NANO TECHNOLOGIES (WPA).

Výsledky testu účinnosti propustnosti ochranných pomůcek

Testovaná ochranná pomůcka Účinnost propustnosti
Textilní rouška 8,12 %
Rouška rozeslaná Vládou ČR seniorům 76,26 %
Chirurgická rouška 85,60 %
Respirátor FFP2 91,89 %
Nanorouška české firmy Nano Medical 96,50 %
Respirátor rozeslaný Vládou ČR seniorům 98,00 %
Nanorespirátor české firmy Spurtex 98,94 %
FFP3 respirátor 99,97 %
Nanomaska WPA 99,99 %

Polomaska vyvinutá ve společnosti WPA je vyrobena ze speciálního termoplastického elastomeru je osazena dvěma nádechovými filtry a nyní dokonce i jedním výdechovým. Účinnost filtrů nanomasky WPA potvrdil i Výzkumný ústav bezpečnosti práce. Podle měření ústavu mají filtry účinnost 99, 995 %, což je o dva řády výše než FFP3.

Polomaska z Plzně vydrží léta a nahradí stovky respirátorů

„Další výhodou je dlouhá životnost nanomasky v řádu let, filtry pak vydrží bez výměny několik měsíců díky použité technologii, která dokáže zachytávat nanočástice. Ty jsou uvězněny ve tkanině bez možnosti dostat se ven. Filtry díky této technologii vydrží až 6 měsíců, v případě pravidelné dekontaminace, například v nemocničním provozu až 1 rok bez nutnosti výměny,“ říká Jan Saibert, vývojář WPA. Výměna filtrů je tak závislá spíše na prašnosti prostředí, respektive zanešení filtrační tkaniny. Díky možnosti opakovaného používání tak nanomaska výrazně snižuje náklady. V ročním srovnání vyjde více než 50x levněji než FFP3 respirátory.

O tom, jak masky vznikly jsme podrobně psali v nedávném textu

Chtěli ochránit zaměstnance před koronavirem. Dnes prodávají masky zdravotníkům i „civilům“ po desetitisících

Dalším klíčovým parametrem, je těsnost ochranné pomůcky kolem obličeje. Při certifikačních měřeních se totiž prokázalo, že největší problém respirátorů je jejich netěsnost. Zatímco u běžně dostupných respirátorů s označením KN 95 je v některých případech únik i 60 %, nanomaska WPA vyrobená z termoplastického elastomeru perfektně přilne na obličej a dýcháním se ještě více „přisaje“. Úniky byly v rámci měření v desetinách procenta. Masky WPA se používají například na Interní klinice nemocnice Motol, ve Fakultní nemocnici v Plzni nebo u několika desítek jednotek hasičů.

Jiří Reichl