Zaměstnanci soudů by mohli mít průměrné platy ve veřejné sféře do roku 2025. Po čtvrteční schůzce s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) to novinářům řekl místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk. Ten také dodal, že dohoda se týká pouze administrativního aparátu na soudech, nikoliv platů na státních zastupitelstvích.
Předsedové soudů v říjnovém prohlášení varovali před tím, že česká justice je kvůli nízkým a nedůstojným platům pro pracovníky soudů – tedy například zapisovatelky či informatiky – před kolapsem. Zkritizovali vládu Petra Fialy (ODS) za to, že v rozporu s programovým prohlášením odmítla platy justičních zaměstnanců dostatečně zvýšit.
„Dosáhli jsme s panem ministrem financí a panem ministrem spravedlnosti toho, co bych označil jako politická dohoda,“ oznámil po zhruba hodinovém jednání Šuk, kterého doprovázel šéf středočeského krajského soudu Ljubomír Drápal.
Šuk podotkl, že by byl radši, kdyby se platy podařilo navýšit dříve. „Pro nás to znamená, že budeme další minimálně dva roky, po které se to bude postupně zvyšovat, velmi obtížně shánět a držet zaměstnance. Čili ta agónie se prodlužuje, ale nazval bych to světlem na konci tunelu a rozumnou dohodou,“ dodal. Zvýšení platů by se podle něj mělo týkat všech zaměstnanců soudů a odpovídalo by tomu, na jakých pozicích jsou zařazeni.
Právě z toho důvodu byl požadavek justice na navýšení platů už příští rok a dosažení průměru maximálně během dvou let. Průměrný plat státního zaměstnance byl loni 41 181 korun, v justici to ovšem bylo pouze 32 800 korun.
Mohlo by vás zajímat
Na partnerský portál Ekonomického deníku – Českou justici – se obrátila řada zaměstnanců státních zastupitelství s dotazem, zda se dohoda týká i jich. Jednání se ale zástupci žalobců nezúčastnili.
(epa, pd, čtk)