Lidé uvízli ve výtahu nebo v metru, nefungovaly obchody ani lékárny, vypnuté semafory způsobily chaos v ulicích měst. Takový chaos vypukl ve Španělsku a Portugalsku poté, co 28. dubna po poledni došlo k blackoutu – živelnému rozpadu dodávek elektřiny. Ani po necelých dvou týdnech není zcela jasné, co tuto pohromu způsobilo.
Problémem nebyl nedostatek elektrického výkonu. Ještě v 12:30 hodin dodávaly španělské elektrárny do sítě 32 gigawattů výkonu, což stačilo k plnému pokrytí spotřeby (25 GW), přečerpávání vodních nádrží i k exportu přebytečné elektřiny do Portugalska, Francie a Maroka. Na výrobě elektřiny se v té době z 59 procent podílely fotovoltaické elektrárny.
Vyvrácené domněnky a jiné teorie
Krátce poté, ve 12:33 se ve španělské síti začaly dít nestandardní jevy, což vedlo ke zhroucení synchronizace s Francií a zbytkem Evropy. Během dvou minut se výroba a dodávky elektřiny na Pyrenejském poloostrově doslova sesypaly a nastal blackout. Jiné anomálie nastaly v síti i jinde, například v Německu podle údaje institutu Fraunhofer ISE dočasně klesla frekvence v elektrické síti z obvyklých 50 Hz na 49,85 Hz.
Některé z možných vysvětlení kolapsu sítě se už podařilo vyvrátit. Na vině nemohl být požár v jižní Francii, protože v tu dobu zde žádný nebyl. Viníkem zřejmě nejsou ani vzácné atmosférické jevy či útok hackerů. Celá debata o příčinách se tak zúžila na otázku, zda kolaps souvisí s vysokým podílem výroby elektřiny ze sluneční energie, nebo zda s fotovoltaikou vůbec nesouvisí.
Oficiální vyjádření stále nedorazilo. Španělská vláda, provozovatel elektrické soustavy Red Eléctrica i evropská asociace ENTSO-E věc prošetřují, ale výsledek bude známý zřejmě až za několik měsíců. Levicová vláda premiéra Pedra Sáncheze se tak dostává pod palbu kritiky z opozičních řad, že nechce jít s nepříznivou pravdou ven, aby neohrozila své záměry v oblasti energetiky. Mezi ně patří třeba odstavení jaderných elektráren z provozu během let 2027 až 2035.
Mohlo by vás zajímat

Postřehy expertů
Co se týká názoru expertů, za pozornost stojí vyjádření amerického Výzkumného institutu elektrické energie (EPRI) pro odborný web powermag.com. Sean McGuiness a Daniel Brooks z EPRI zmiňují, že ke kolísání frekvence docházelo po dobu posledních 30 minut před blackoutem. Kritickým momentem byl výpadek velkého elektrárenského zdroje v jihozápadním Španělsku, který vedl k prudkému snížení frekvence a kolapsu sítě během pouhých pěti sekund.
Sean McGuiness k tomu dodává, že nelze jednoznačně určit pravou příčinu zhroucení sítě – mimo jiné kvůli nedostatku provozních dat ze Španělska. Jisté však je to, že nároky na řízení sítě se s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů elektřiny zvyšují. Mimo jiné kvůli vyššímu riziku ztráty synchronizace mezi různými částmi sítě.
MIT Technology Review ve svém článku o španělském blackoutu zmiňuje fakt, že fotovoltaické elektrárny mají oproti uhelným, vodním či plynovým elektrárnám nevýhodu – chybí jim setrvačnost. Vyrábějí stejnosměrný proud, který střídače mění na střídavý. Střídače jsou závislé na chodu sítě, kterému se přizpůsobují. V případě výpadku velkých energetických zdrojů tak solární elektrárny nedokážou udržet soustavu v provozu.
Obdivuhodně rychlá náprava
Ředitel Montel Analytics Jean-Paul Harreman uvádí stejný argument a dodává, že Španělsko dosud omezovalo výkon větrných a solárních elektráren tak, aby nepřekročil 70 procent celkového výkonu elektráren. Během dubna však provozovatel sítě Red Eléctrica na své pravidlo „pozapomněl“ a pouštěl do sítě více elektřiny z nestabilních zdrojů. Platilo to i v případě 28. dubna, kdy těsně před kolapsem sítě vyráběly solární a větrné elektrárny v součtu 71 procent elektřiny.
Většina expertů se shoduje, že obnovení dodávek elektřiny zákazníkům ve Španělsku a Portugalsku proběhlo s obdivuhodnou rychlostí. Pomohla zde i zahraniční výpomoc, tedy dodávky elektřiny z Francie a Maroka. Následoval start plynových a vodních elektráren a postupné obnovení dodávek všem zákazníkům. V úterý 29. dubna v 7:00 hodin už bylo možné ve Španělsku pokrýt 99 procent běžné spotřeby elektřiny a o čtyři hodiny později to bylo 100 procent.