Do České republiky proudí po odstřižení dodávek z východu dostatečné množství plynu z Německa v objemu okolo 157 GWh denně. Údaje na webu plynárenské společnosti NET4GAS, podle kterých to vypadá, že objem dodávek z německé soustavy je minimální, způsobil výpadek na jedné z měřicích stanic a není tak důvod k obavám, uklidňuje ministerstvo průmyslu a obchodu.
Na první pohled vypadala aktuální data na webu státem vlastněné společnosti NET4GAS docela děsivě. Z německé soustavy Gascade prý přes hraniční bod Brandov ve středu 1. ledna přiteklo pouhých 38 GWh. Takové množství by stačilo na pokrytí necelých 12 procent české spotřeby, která s ohledem na chladné počasí včera dosáhla 325 GWh (29,8 milionu m3).
Dnes po poledni již NET4GAS chybu opravil a v údajích doplnil chybějící dovoz plynovodem Eugal. „NET4GAS zaznamenal výpadek na jedné ze svých měřicích stanic, na nápravě nyní pracuje. Fyzicky do České republiky proudil zemní plyn přes Brandov v souladu s nominací,“ upozornil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík.
To znamená, že zhruba polovinu současné spotřeby plynu v Česku pokrývá dovoz z Německa a druhou polovinu těžba z podzemních zásobníků. Když vynecháme zásobník v majetku slovenské SPP Storage, tak v ostatních zásobnících na českém území je k začátku roku nacházelo 23,7 TWh plynu. To by při současné míře čerpání vystačilo na 140 dní, což vystačí na zvládnutí zimní topné sezony.
„Nedostatku plynu se v Česku po ukončení tranzitu přes Ukrajinu nemusíme bát. Zásobníky jsou naplněny natolik, že dokáží pokrýt spotřebu domácností a firem přes zimu, a plyn k nám navíc proudí ze západu,“ komentoval současnou pozici Česka ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Mohlo by vás zajímat
Konec dovozu ruského plynu
Jak Ekonomický deník včera upozornil, Česká republika je opět zcela nezávislá na dovozu zemního plynu ruského původu. Ke změně stačilo to, že Ukrajina od Nového roku ukončila přepravu ruského plynu přes své území. Další zásadní zprávou je, že Německo přestalo od začátku ledna vybírat poplatek za využití tamní plynovodní sítě; ten loni prodražoval dovoz plynu do Česka západní cestou o zhruba šest procent.
Podle aktuálních údajů na webu společnosti NET4GAS, která provozuje páteřní síť plynovodů na českém území, klesl 1. ledna dovoz zemního plynu ze Slovenska na nulu. Ještě 31. prosince jsme ze Slovenska dovezli 136,6 GWh (11,9 milionu m3), což představovalo přes 97 procent celkového importu. Okolo těchto hodnot se dovoz z východního směru pohyboval po celý prosinec.
Podle údajů německého operátora trhu s plynem Trading Hub Europe (THE) dováží Německo zemní plyn hlavně z Norska – jeho podíl dosahuje 55 procent. Zbývajících 45 procent pokrývá dovoz plynu prostřednictvím LNG terminálů v Nizozemsku, Belgii a na severním německém pobřeží; v těchto případech se jedná hlavně o plyn ze Spojených států (zkapalněný plyn z Ruska z jmenovaných zemí dováží pouze Belgie). Plyn dovážený ze Slovenska měl z více než 90 procent ruský původ.
Ukrajinské rozhodnutí ukončit přepravu ruského plynu má nepříjemný dopad hlavně na Slovensko, které přichází o tranzitní poplatky za plyn směřující přes jeho území dále do Rakouska nebo do České republiky. Po celý rok 2024 se dodávky původem ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko pohybovaly okolo 400 GWh denně. Od středy 1. ledna už je objem těchto dodávek nulový.