INZERCE

Elektřina. Ilustrační foto: Pixabay

Dodavatelé elektřiny začínají zdražovat, jako první cenu zvedne Pražská energetika

Cenu elektřiny už nemůžeme udržet, proto ji od 1. září navýšíme. Dopis s tímto neradostným sdělením rozeslala svým odběratelům z řad domácností Pražská energetika. Vzhledem k vysokému růstu cen elektřiny na burzách – o 70 procent za poslední rok – je jen otázkou času, kdy zdraží i další dodavatelé.

Nabízí se možnost oprášit jeden postarší vtip. Co za poslední měsíce podražilo? Když to vezmeme podle abecedy, tak za a – alkohol, b – benzin, c – cigarety, d – domy a byty, e – elektřina a za f – „fšechno ostatní.“ Nyní se zastavme u elektrické energie. Pražská energetika (PRE), která v posledních dvou letech držela ceníky beze změn, nyní musí jít s cenou nahoru. Další firmy se nejspíš brzy přidají.

Jak ukazuje kalkulátor na webu tzb-info.cz, běžná domácnost v Praze se spotřebou 3 megawatthodiny by za rok zaplatila s původním ceníkem PRE za rok 15 450 korun – včetně všech daní a souvisejících plateb. Podle nového ceníku to bude 16 800 korun, tedy o 8,7 procenta více. Vedle samotné elektřiny podraží také stálý měsíční poplatek (ze 79 na 89 korun). Výraznější nárůst zaznamenají domácnosti s vyšší spotřebou, například s elektrickým ohřevem vody.

Vývoj ceny elektřiny (základní pásmo 2022) na pražské energetické burze PXE. Zdroj: PXE

Cena elektrické energie v posledním roce letí prudce nahoru. Například základní roční pásmo pro rok 2022 během 12 měsíců zdražilo na pražské energetické burze PXE z 47 na 79 eur za megawatthodinu. Tedy o 68 procent. Tak výrazný růst se však v cenách pro domácnosti neprojeví. Více než polovinu celkové ceny totiž tvoří regulované platby za distribuci energie a obnovitelné zdroje. Velcí dodavatelé navíc nakupují elektřinu v předstihu a mají též „vatu“ v podobě vysokých marží z minulých let.

Růst cen elektrické energie na evropských burzách souvisí hlavně s nárůstem hodnoty emisních povolenek, které musejí platit majitelé uhelných a plynových elektráren za vypuštěný oxid uhličitý. Projevuje se zde také rostoucí cena černého uhlí a zemního plynu, ale také oživení ekonomiky, které zvýšilo poptávku po elektrické energii.

Aby těch špatných zpráv nebylo málo, na burzách roste také cena zemního plynu. Například na pražské PXE podražila dodávka plynu na celý rok 2022 z 15 eur za MWh v loňském srpnu na současných 28 eur. Výhled na další rok naštěstí nevypadá tak katastroficky, roční pásmo 2023 se obchoduje „jen“ za 21 eur/MWh. Podobný jev lze sledovat také na trhu s elektřinou, kde se roční základní pásmo pro rok 2023 pohybuje okolo 68 eur/MWh.

David Tramba