Dobré jméno stojí víc, než 400 milionů. Firma, která měla dodat systém na dálniční známky je ochotna odstoupit od smlouvy. Zdarma

Dálnice. Zdroj: Wikipedia

Společnost Asseco Central Europe, která měla být dodavatelem IT systému k elektronickým dálničním známkám, je ochotna ukončit smlouvu se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI). Nebude žádat žádnou náhradu. Situace kolem dálničních známek vážně poškozovala jméno společnosti, informovala dnes firma v tiskové zprávě.

SFDI minulý týden oznámil, že IT systém k elektronickým vinětám, který zahrnoval mimo jiné e-shop a mobilní aplikaci, zajistí společnost Asseco Central Europe za 401 milionů korun bez DPH. Zakázka vyvolala velkou vlnu kritiky z řad odborníků, opozice a premiéra Andreje Babiše (ANO). Kvůli tendru v pondělí předseda vlády navrhl odvolat ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Jeho nástupcem se v pátek stane vicepremiér a současně ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Asseco postupovalo v celém procesu výběrového řízení korektně a v souladu s podmínkami zadavatele,“ uvedla společnost ve zprávě. SFDI v rámci zakázky oslovil bez otevřené soutěže pět vybraných firem, které splňovaly jeho podmínky. Následně byla podle fondu vybrána cenově nejnižší nabídka, kterou poskytla Asseco Central Europe.

Softwarová firma dnes uvedla, že situace kolem zakázky vážně poškozovala její třicetiletou reputaci. „Důvěru zákazníků jsme získali na základě profesionality firmy a odbornosti našich zaměstnanců. Spokojené zákazníky máme nejen v Evropě, ale i na dalších kontinentech. Na základě vzniklé situace, kdy bylo vážně poškozeno jméno naší společnosti, vnímáme náš návrh na ukončení smluvního vztahu v tomto projektu jako nevyhnutelný,“ podotkla společnost. Firma věří, že by tento krok měl vést k vyřešení vzniklé situace.

Komentování zakázky a smlouvy bylo podle firmy omezeno povinností mlčenlivosti vyplývající ze smluv.

Podle kritiků byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolaný ministr dopravy Kremlík podle Babiše situaci kolem dálničních známek manažerský nezvládl, což vedlo k jeho odvolání. Babiš vyzval k odstoupení také náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka a ředitele SFDI Zbyňka Hořelicu. Budoucí ministr dopravy Havlíček deklaroval snahu najít cestu ke zrušení smlouvy s Assecem.

Elektronické dálniční známky by měly začít fungovat od příštího roku, zcela nahradí dosavadní papírové kupony.

-čtk-