INZERCE

Cestovní náhrady se od příštího roku navýší. MPSV navrhuje novelu vyhlášky. Foto: Pixabay

Dobrá zpráva pro zaměstnance: Cestovní náhrady se od ledna zvýší, důvodem je růst cen pohonných hmot, jídel a nápojů

Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky, kterou se od ledna příštího roku zvyšují cestovní náhrady, tedy náklady na dopravu a stravné. Návrh Jurečkova ministerstva reaguje na růst cen pohonných hmot a zvýšení cen jídel a nápojů. Vyhláška také stanoví, že ministerstvo bude moci upravovat náhrady podle aktuálního indexu spotřebitelských cen, který stanovuje Český statistický úřad.

Vzhledem k současným cenám pohonných hmot se sazba základní náhrady za používání motorových vozidel oproti předchozímu roku zvyšuje o 50 haléřů na 5,20 korun (oproti předchozí sazbě 4,70 Kč). Ke změně dochází také u náhrad za používání jednostopých vozidel a tříkolek, a to o 10 haléřů (z 1,30 Kč na 1,40 Kč).

Změny zaznamená i stravné. Ve výši náhrad byl zohledněn růst cen jídel a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování. Sazba se zvyšuje ze 7 korun na 19 korun.

,,Pro stanovení, resp. změnu sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného jsou určující výchozí hodnoty stanovené zákoníkem práce a vývoj indexů cen ve srovnání se statistickými údaji za měsíc listopad roku 2005, které byly vzaty jako základ pro zákonem stanovené hodnoty“, uvádí ministerstvo v předkládaném materiálu.

Návrh usnesení

Podle návrhu, který má Ekonomický deník k dispozici, navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí tyto změny sazeb:

Sazba základní náhrady za 1 kilometr jízdy činí nejméně

a) u jednostopých vozidel a tříkolek 1,40 korun

b) u osobních silničních motorových vozidel 5,20 korun

Stravné

Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnanci stravné nejméně ve výši:

a) 127 korun, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin

b) 193 korun, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,

c) 303 korun, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin

,,Zejména vzhledem k možnému pohybu cen ropných produktů s cílem minimalizovat rozdíly mezi cenami pohonných hmot stanovených vyhláškou a jejich skutečnou úrovní na trhu, použije Ministerstvo práce a sociálních věcí nejaktuálnější dostupné údaje Českého statistického úřadu o vývoji spotřebitelských cen zveřejněné za měsíc listopad“, uvádí se v předkládaném materiálu.

Výše průměrné ceny pohonné hmoty činí:

41,50 Kč za 1 litr benzinu automobilového 95 oktanů

45,20 Kč za 1 litr benzinu automobilového 98 oktanů

45,70 Kč za 1 litr motorové nafty

6,00 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny

Ministerstvo spravedlnosti: zapomíná se na alternativní pohon

Ministerstvo spravedlnosti v rámci připomínkového řízení namítá, že MPSV nezohlednilo i jiné druhy pohonných hmot a navrhuje tuto skutečnost do novely vyhlášky zapracovat.
,,Předkladatel stanoví výši průměrné ceny pouze pro některé pohonné hmoty. Doporučujeme tedy do návrhu vyhlášky doplnit také výši průměrné ceny pro pohon pro alternativní vozidla na plyn (tzv. LPG a CNG pohonné systémy)“, uvádí ve své připomínce ministerstvo.

Ostatní dotčené subjekty neměly v rámci dosavadního připomínkového řízení žádné námitky.

Ministerstvo práce a sociálních věcích v souvislosti s vydáním nové vyhlášky současně navrhuje zrušit stávající vyhlášku č. 511/2021 Sb.
Účinnost nové úpravy byla stanovena od 1. ledna 2023.

Jana Bartošová